„Myslím, že i do příštího ročníku opět půjdeme. Je to akce, kterou naši partneři podporují – fandí jí jak kulturní dům, tak radnice. Není výdělečná, ale ani na ní neproděláme. Náklady pokryje vstupné," poznamenal Sokol. I když měli návštěvníci možnost zvolit výhodné permanentky, dali podle Sokola přednost vstupenkám na jednotlivá představení. Avizoval, že příští rok by opět rád zařadil slovenskou pohádku. Nedělní pohádka Perinbaba přilákala do kina Aleše Daňka a jeho dcery Apolenku a Emičku. „V sobotu jsem byl na dvou snímcích," uvedl Daněk, který je členem Filmového klubu Sedlčany, ale do kina se prý nedostane kvůli jiným povinnostem tak často, jak by chtěl.

V neděli promítnutá Perinbaba v režii Juraje Jakubiska byla podle Sokola názoru šťastnou volbou. Osvědčilo se v sobotu při promítání japonského filmu Kluk ve světě příšer, když ztlumili zvuk a dva pořadatelé četli dětem titulky. „Vyzkoušeli jsme tuto formu a měla velký úspěch," dodal.
Hlavní pořadatel připustil, že návštěvnost filmového festivalu byla nižší než vloni, ale padesát obsazených sedadel při japonské letošní novice Kluk ve světě příšer považuje za slušný průměr.

Filmový klub Sedlčany přichází s výjimkou letních prázdnin s nabídkou jednoho nebo více filmů celoročně. Petr Sokol připomněl, že si dokázal v kulturním a společenském životě města udržet pozici. „Na jaře budeme slavit osmnáctiny, tedy plnoletost," usmál se. Potvrdil, že každý nabízený titul zaujme vždy tak padesát až sedmdesát lidí. „Je to tím, že na sebe máme za roky existence klubu napojenu určitou komunitu, která chodí pravidelně," poznamenal.

Připomněl, že kinosál letos na jaře dokonce jednou praskal ve švech. „Na dokument o Lídě Baarové Zkáza krásou, kdy do Sedlčan přijela i jeho režisérka Helena Třeštíková, přišlo tolik diváků, že jsme museli nosit ještě židle," připomněl úspěšný film o prvorepublikové hvězdě. Krása byla pro Baarovou darem a kvůli vztahu s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem i prokletím. Třeštíková se setkala s bývalou herečkou v jejím zahraničním exilu. K filmu napsala také scénář.

I když v průběhu třetího ročníku nedošlo k žádným nepředvídaným technickým problémům, Sokol nepopíral, že se může přihodit ledacos. „Když jsme hráli z filmového pásu, byly špatně za sebou seřazeny kotouče. Stalo se, že se přehodil část děje a něco jsme viděli později, než jsme měli."

Na Perinbabu se šli v neděli do kina podívat také manželé Pinkasovi z Kňovic. „Perinbabu jsme kdysi viděli a chceme si děj připomenout. Jsme pravidelnými návštěvníky všech ročníků festivalu. V sobotu byl v kině náš nejmladší syn František na japonském filmu a moc se mu líbil," uvedla Diana Pinkasová.
„Před rokem jsem byla nejvíc nadšena dokumentárním filmem, který vypráví o cestě do školy a srovnává jí u dětí z několika světadílů," zavzpomínala.

Marie Břeňová