„V minulosti jsme již vystupovaly jak v dole Drkolnov, tak Vojtěch. Vzpomínky máme jen ty nejlepší, organizátoři pro nás vždy připraví nějaký „doprovodný" program, jako například prohlídku dolu s průvodcem či návštěvu Březnice. Vždy máme také zajištěn výborný oběd v blízké restauraci a skvělé zázemí v jedné z budov muzea. Příbramáci jsou výbornými posluchači, nejen, že dorazí ve velmi vysokém počtu, ale jsou i velmi pozorné, vnímavé a vděčné publikum," vyznala se umělecká vedoucí ženského pěveckého sboru Arytmie Praha Lenka Menclová, která má blízko k Brdům, neboť v nedaleké Zadní Třebani vyrůstala a dodnes tam pravidelně jezdí na chatu.

Arytmie Praha vznikla v roce 2008, kdy si několik členek ženského sboru Cantoria Praha upravilo pár populárních písniček, nacvičilo je a nakonec se rozhodlo, že to zkusí samostatně. V současné době má sbor 12 členek a repertoár zahrnuje v podstatě všechny žánry, klasickou a sakrální hudbou počínaje až po pop a jazz. Stručně by se dal charakterizovat slovy: „Od Bacha po Vlacha".

„Na toto vystoupení jsme zvolily výběr z připravovaného koncertu, který se uskuteční 28. června 2017 v kostele sv. Martina ve Zdi v Praze 1. Budou to písně na „lidovou" notu – tedy úpravy českých a slovenských lidových písní a pak spirituály, což jsou vlastně rovněž lidové písně," vysvětlila Lenka Menclová.


Smíšený sbor Gambale vznikl začátkem roku 2013, ale jeho počátky lze vystopovat již o dva roky dříve. Dá se říci, že se postupně posbíral z účastníků kurzů pro „nezpěváky", které zpěv chytil za srdce natolik, že s ním jednoduše odmítli přestat. A tak se z „nezpěváků" stali zpěváci a z lektorky kurzu sbormistryně. Dnes sbor Gambale funguje dokonce ve dvou podobách – jako malý pražský sbor a jako sbor velký, kam přijíždějí i zpěváci přespolní, kteří nemohou zkoušet častěji než jednou za měsíc.

„Se sborem Gambale jsme se poznaly na festivalu Písničkou se jaro otevírá v Mimoni v roce 2014. Od té doby jsme v kontaktu, již několikrát jsme společně vystoupily právě v Příbrami a dvě z členek Gambale se staly současně členkami Arytmie Praha. Na sobotní koncert má každý sbor připraven vlastní program a na závěr máme nacvičené dvě společné písně," uvedla Lenka Menclová.

Karel Souček