Hornické muzeum:

První z nich se objeví již tento víkend. V sobotu projde masopustní průvod příbramským hornickým muzeem. A opět slibuje pestrou přehlídku masek. „Na přípravě této lidové veselice muzeum každoročně spolupracuje se členy Sboru dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají nepřetržitě 90 let," připomíná Stanislava Moravcová z Hornického muzea Příbram.

Průvod bohutínských hasičů za zvuku kapely přivede k branám Ševčína tajuplný duch Brd Fabián doprovázený Kecalem a pestrou družinou dalších fantaskních bytostí. Zde je přivítá ředitel muzea Josef Velfl a udělí souhlas ke vstupu do areálu. Bohutínští hasiči návštěvníky pobaví žertovnými scénkami na motivy pohádky Dařbuján a Pandrhola, jejíž scénář vzešel z pera známého příbramského rodáka, spisovatele a dramatika Jana Drdy. Jak se chudý havíř Kuba Dařbuján vypořádá s lakomým pivovarským sládkem Pandrholou, uvidíte u Ševčinského dolu na Březových Horách a pořadatelé slibují, že zde vyrostou i jitrnice jako v Drdově pohádce.

Přijďte se tedy pobavit na nádvoří Ševčinského dolu – začíná se v 10 hodin, vstupné činí symbolickou korunu.

Vysoký Chlumec:

Masopustní veselí v podání bohutínských hasičů nemine ani městys Vysoký Chlumec, kde bude tradiční masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudbou. Veselice se zde koná rovněž v sobotu za symbolické korunové vstupné. Začíná se ve 14 hodin u Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočky Hornického muzea Příbram.

Věšín:

V sobotu rozburácí rej masek i věšínskou náves. Průvod vyjde ve 12 hodin.

Bezděkov p. Třemšínem:

Další den, tedy v neděli 7. února, si masopustní veselí nenechají ujít ani Bezděkovští. Už od 10 hodin se proto lidé v maskách budou scházet u hasičské zbrojnice, přičemž průvod vyjde v 11 hodin. Během průvodu a po jeho skončení v hasičské zbrojnici bude k tanci, poslechu a dobré náladě hrát Toulavá kapela.

Kosova Hora: 

Průvod masek projde v sobotu Kosovou Horou. Sraz je ve 13 hodin v parku Za Potokem. Masopust bude odstartován udělením starostenského práva Martinem Kramešem. Potom maškary budou s muzikanty obcházet obec a kolem 15. hodiny se očekává jejich příchod na náměstí. Masopustní veselice začne na náměstí podáváním zabijačkových pochoutek. 

Březnice:

Masopustního medvěda provedou náměstím také maškary v Březnici. Podobně jako loňský rok nebudou chybět kejklíři, komedianti a stoly plné koláčků. Průvod vyjde ale až příští sobotu 13. února ve 14:30 z autobusového nádraží.

Vševily:

Další sobotu, což je 20. února, oslaví masopust ve Vševilech. Sraz je v 10:45 na návsi u kapličky.

Milínem projde středověký průvod

Na počest 700. výročí narození Karla IV. uvítají Milínští průvod se samotným králem, a to také tuto sobotu. Začátek je ve 14 hodin u radnice, další zastávky budou u hasičárny, před základní školou, u skateparku, na plácku po vyhořelé sokolovně, před kulturním domem a na závěr před Centrem volnočasových aktivit u altánu. V průvodu se objeví král, královna, jezdci na koni, pážata, šašci, zbrojnoši, rytíři, pěvci, lovčí a psovodi, kejklíři, kuchaři a kuchařky, panstvo – dvorní dámy, pážata. Lidé ve středověkém obleku se mohou přiřadit k průvodu, ostatní budou na konci tvořit „masopustní směsku".

Masopust v Bohutíně slaví devadesátku

Jak jsme zmínili na začátku, masopust v hornickém muzeu bude ve stylu pohádky Dařbuján a Pandrhola. A protože se koná ve spolupráci s bohutínskými hasiči, nemohou být o pohled na vypracované masky ochuzeni ani návštěvníci Pražské ulice v Příbrami, kudy bude tradiční průvod procházet v úterý 9. února okolo 8. hodiny. Odpolední vystoupení v Bohutíně začne průvodem od hřiště SK Litavanu Bohutín v 15:30 hodin, dojde k hasičské zbrojnici a tam se bude konat masopustní rej.

Zabijačka v Sedlčanech

„Zabijačka" látkového čuníka oživí také letos sedlčanský masopust. Prasátko vykrmí různými dobrotami obchodníci a zástupci různých firem na trase. Maškarní průvod bude opět v čele s muzikanty obcházet v úterý 9. února ve 14 hodin celé náměstí. Divadelní zabijačka je naplánovaná na 14.45 hodin. Připraveno bude ve stánku občerstvení v podobě placek, koblih, škvarkové pomazánky, lívanců, domácího chleba, punče, čaje nebo kávy. Akci pořádá občanské sdružení Našlose ve spolupráci se ZUŠ Sedlčany a Městským muzeem Sedlčany.