Jaká byla návštěvnost zámku během zimních měsíců?

O něco nižší než v loňském roce, zejména pak ze strany zahraničních turistů. Ale na druhou stranu se mírně zvýšil zájem rodin s dětmi z tuzemska, jezdily hlavně na nový II. okruh – Dobříšské přízraky.

Liší se nějak výrazně skladba návštěvníků v zimě a v létě?

Určitě. V zimě převládají zahraniční návštěvníci, spíše starší. V létě nás pak navštěvují zejména rodinné skupiny, hlavně z Česka a občas i ze zahraničí. Jaro a podzim pak každoročně patří spíše seniorům a školním zájezdům.

Připravili jste letos na hlavní turistickou sezónu nějaké novinky?

Již druhou sezónu pokračuje dobře zajetý okruh Dobříšské přízraky, strašidelná podívaná zejména pro děti spojená s výkladem místních pověstí. Ve druhé polovině dubna otvíráme po zimním období galerii Rodových obrazů rodiny majitelů Colloredo-Mannsfeld, které byly přemístěny ze zámku Opočno. Na Velikonoce chystáme úplnou novinku, velikonoční prohlídky na zámku. Na návštěvníky čeká krásná výzdoba, vyprávění o velikonočních zvycích a obyčejích, děti se mohou těšit na malé překvapení. Pro zájezdy seniorů a školních výprav jsme připravili zajímavé slevy na vstupném do zámku i zahrady. Stále je zde něco nového a je z čeho si vybírat, přijďte se přesvědčit.

Na jaké jarní či letní kulturní akce byste chtěla návštěvníky pozvat?

V polovině května začínáme Muzejní nocí v celém zámku, pak následuje již tradiční Svatební květinový den (28.5.). Od července do září nabídneme prohlídky zámku za úplňku, výstavu, koncerty a na závěr léta oblíbenou Svatováclavskou slavnost na zámku.

Právě se na zámku chystá konkurz na průvodce. Kolik se jich přihlásilo a kolik jich během sezóny zaměstnáváte?

Celkem se přihlásily asi tři desítky průvodců. Počítám, že u nás bude pracovat zhruba deset studentů – průvodců.

Neobáváte se avizovaného zvýšení DPH? Už máte spočítáno, o kolik byste museli zdražit své služby?

Asi jako všude, samozřejmě se obáváme. Připravované zvýšení DPH bude projednáváno Asociací soukromých majitelů hradů a zámků, jejímiž členy jsou také majitelé Zámku Dobříš, a konzultováno s vedením ministerstva kultury. Věříme, že schůzka bude přínosná a vstřícná. Zatím se zdražením vstupenek ani dalších našich služeb nepočítáme a doufáme, že vše dopadne rozumně.

Karel Souček