Zaznamenali šest desítek zásahů spojených s počasím – přičemž poměrně časté bylo nejen odstraňování spadlých stromů a větví (jak je v podobných případech obvyklé), ale především čerpání vody. „Hasiči měli plné ruce práce,“ potvrdil v sobotu jejich mluvčí Petr Svoboda.

Už krátce před polednem přišlo první hlášení z Dobřichovic na Praze-západ: po silném dešti byl zatopen sklep rodinného domu. Jen o pár minut později následovala další výzva k zásahu – a opět z Dobřichovic. Kvůli ucpanému okapu natekla voda do jedné z učeben základní školy.

S tím, jak se pás bouřek přesouval přes území kraje, výjezdů rychle přibývalo. Hodně jich bylo zvláště na Rakovnicku. „Převážně šlo o čerpání sklepů rodinných domů a lagun na zahradách nebo v ulicích před domy. Hasiči také vyčerpávali studny kontaminované povrchovou vodou,“ shrnul Svoboda páteční nápor.

S tím, že většinou se uplatnilo některé z čerpadel: plovoucí, kalové nebo elektrické ponorné. A ke slovu přišly také krumpáče, lopaty a rýče. Ani pily ale nezahálely. Protože přívalový déšť provázel poměrně silný vítr, bylo třeba odklízet popadané stromy. V první řadě ty, které překážely na komunikacích – nebo spadly do drátů elektrického vedení.