Se závěry se představitelé hejtmanství seznámili v březnu. Radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO) tehdy novinářům řekl, že z informací auditorské společnosti BDO Advisory plyne, že nebylo prokázáno porušení zákona ani prováděcích předpisů.

Pobavit se o auditu za roky 2015 a 2016, kolem něhož už se opakovaně handrkovali na veřejných zasedáních zastupitelstva, se nyní zastupitelé mohou na semináři, který výhradně pro členy krajského zastupitelstva svolali na čtvrtek radní Petrtýl a předseda zastupitelského výboru pro dopravu Ivan Cinka (KSČM). Debata má být pokračováním diskuse na posledním jednání zastupitelů 26. dubna.

Pokud se tón i způsob argumentace nezmění, lze předpokládat napjatou, možná i vcelku bouřlivou atmosféru. Svá kritická slova se na tomto fóru chystá zopakovat zastupitel Michael Pánek (ODS), jenž na krajskou správu silnic ukazuje prstem dlouhodobě. V minulosti, kdy byl předsedou finančního výboru zastupitelstva, veřejně vystupoval s podezřením, že kvůli chybám při zadávání zakázek přišla krajská SÚSka o stamiliony korun. Na tomto mínění ostatně nic nemění ani po auditu, k němuž má zásadní výhrady – s tím, že nebyla provedena natolik hloubková kontrola, aby jím předpokládané nedostatky a nehospodárnosti bylo možno odhalit. A mohou se objevit i další výhrady z řad kolegů. Už při zadávání auditu ostatně zástupci opozice zpochybňovali kvalifikaci vybrané společnosti i údajně podezřele nízkou cenu, kterou za tuto zakázku požadovala.

Pánek je ovšem kritikem nejvytrvalejším a nejúpornějším. Na dubnovém veřejném zasedání zastupitelů dokonce z řad hnutí ANO zazněla výzva (přímo odhlasovaná jako usnesení) adresovaná zastupitelskému klubu ODS. Po občanských demokratech požadovala, aby Pánka ve finančním výboru – již jako řadového člena – nahradili někým jiným. Ke kroku, jaký není právě obvyklý, vedla nejen jeho kritická slova na adresu správy silnic, ale také výhrady vůči tomu, že se zatím nepodařilo snížit úroky úvěrů, jež si kraj vzal již v roce 2008 na investice do svých nemocnic. Zástupcům ANO vadily jak Pánkova vyjádření pro média, tak stanovisko, které zveřejnil na sociální síti. On sám prohlásil, že názory měnit nehodlá – nemíní ani mlčet. Připomněl, že jako zastupitel má mandát od svých voličů, kterého ho nikdo zbavit nemůže.