Nejzásadnější změna se týká čtyřmilionové dotace pro organizátory poděbradského festivalu Soundtrack; mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií, jehož konání se v posledních letech stalo nejen návštěvnickým lákadlem, ale přímo symbolem posledního prázdninového víkendu jak v samotném lázeňském městě, tak v celém Středočeském kraji.

Zmiňované čtyři miliony korun krajské podpory byly schváleny loni 21. ledna – ještě před příchodem koronaviru – jako krajská podpora pro konání akce chystané na sklonek srpna roku 2020, připomíná středočeský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP 09).

Ilustrační foto.
Krajská stipendia nelákají. Místo učňů dostanou peníze školy

Přišla však pandemie, která uspořádání festivalu znemožnila. Pořadatelé se tedy dohodli se zástupci kraje, že dotace bude použita pro vítání babího léta 2021 – s odložením akce o rok. Konkrétně mělo jít o posunutí termínu z 27. až 30. srpna 2020 na 26. až 29. srpna 2021, a to při zachování programu festivalu i jeho rozpočtu.

Ani to však už není pravda. Zdá se, že covidová pravidla s přetrvávajícími omezeními pouhý posun termínu zřejmě neumožní. Chystají se proto změny, jež podle Švendových slov jak umožní zachování kontinuity akce, tak přispějí ke znovuoživení kulturního, společenského i podnikatelského prostředí citelně zasaženého epidemií. Řešením je uspořádání festivalu v otevřeném městě, kdy akce budou přístupné zdarma; bez vstupného. S podtitulem Pořád s vámi!

Bez možnosti využití uzavřených prostor a účasti platících návštěvníků, s uspořádáním festivalu v otevřeném prostoru města pro návštěvníky zcela zdarma bez jakéhokoli vstupného, nemůže pořadatel realizovat žádný výnos z prodeje vstupenek – a veřejná podpora je tak pro uspořádání festivalu zásadní.

Zdůvodnění pro vyplacení dotace Středočeského kraje pro pořadatele Soundtrack festivalu 2021 – Pořád s vámi!

Na zachování dotace za těchto okolností zastupitelé kývli. Byť Dan Jiránek (OSD) vyslovil pochybnosti, zda bez vstupenek, kdy může přijít kdokoli, lze dodržování opatření uhlídat. Radní Švenda však obavy nesdílí: vše se bude odehrávat venku – a organizátoři podrobnosti konzultovali s krajskou hygienickou stanicí. Že vše dobře dopadne, věří i náměstek hejtmanky Martin Kupka (ODS): „Nezbude nám než se svěřit do rukou pořadatelů – s tím, že vše zvládnou.“

Stačilo posunout termín

Jiné změny schvalovali krajští zastupitelé ve smlouvách o dotacích pro další pořadatele. V případě podpory pro 52. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, jehož konání na Příbramsku už oceňují generace, kývli na změnu termínu. Původně se počítalo s konáním od 20. 4. do 8. 6., nová podoba smlouvy bude mít termín červen–říjen 2021. „Je to jeden z nejstarších středočeských festivalů věnovaný jednomu z nejslavnějších středočeských rodáků,“ poznamenal Kupka.

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
Miliardové zadlužení kraje? Výhodné je podle koalice i opozice

Kraj dokonce vyplatí i podporu na akci, která se vůbec nekonala. Jde o tradiční vinobraní v Mělníku, které představuje tradiční akci lákající přes 30 tisíc návštěvníků. Město ji loni chystalo na termín od 18. do 20. září. S přípravami začalo jako tradičně již v březnu. Krajská dotace mu byla schválena, avšak vlivem pandemické situace už ne vyplacena. Nakonec byla akce zrušena, byť původně organizátoři chystali její záchranu alespoň zkrácením programu na jeden den. Ačkoli se vinobraní nekonalo, náklady se vyšplhaly na 283 tisíc. Pětasedmdesáti tisíci na tyto výdaje přispěje městu kraj.