Rekonstrukce byla zahájena v březnu 2020 a měla by být dokončena ještě letos.

S financováním projektu pomohl mimo jiné Integrovaný regionální operační program, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj a na oživení hradu přispěl téměř 80 miliony korun.

Po celou dobu prací nebyla není nijak omezený provoz hradu. A to navzdory rozsahu prací. „Návštěvníky stále čeká mírný stavební ruch. Je tedy dobré se připravit na to, že je stále stavbou částečně zabrané hlavní nádvoří a prostor za třetí hradní branou,“ uvedl kastelán hradu Lukáš Kunst a připomněl, že na příchozí čeká řada novinek.

Lidé již mohou využít služeb nového návštěvnického centra ve vyšším suterénu purkrabství. K dispozici jsou nové pokladny a prodejny suvenýrů. Během horkých dní se zde návštěvníci mohou osvěžit a občerstvit, naopak při nepřízni počasí se zde lze schovat. Centrum má po přestavbě zvládnout nápor až půldruhého tisíce návštěvníků denně.

V suterénu pod Císařským palácem, v gotických sklepeních purkrabství a v nově odhalené chodbě nádvoří navíc vznikají zcela nové expozice. Součástí bude také promítání časosběrného videa z oprav hradu.

Karlštejn momentálně nabízí tři hlavní prohlídkové trasy. Ty po rekonstrukci doplní dalších osm. „Letos jsme připravili novinku, kterou jsme nazvali Celým hradem. Spojujeme tak všechny tři hlavní okruhy pro skupinu maximálně šesti osob,“ doplnil kastelán a poznamenal, že o tuto zhruba tříhodinovou prohlídku je mezi návštěvníky velký zájem.

Kromě samotných prohlídek je na Karlštejně živo i díky letnímu programu. Po dvou letech se na hlavní nádvoří vrátil muzikál Noc na Karlštejně a představení jsou dopředu beznadějně vyprodaná na všechny termíny.

Poslední srpnová sobota se pak ponese ve znamení Hradozámecké noci, kdy se mohou návštěvníci těšit mimo jiné na prohlídku soukromých a reprezentačních prostor císařské rezidence císaře Karla IV., které si budou moci prohlédnout „vlastním tempem“, bez doprovodu průvodce. Připravena bude také ohňová show na nádvoří.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.