VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I vědec může být zaníceným sběratelem

Dejvice - Profesor Zdeněk Bubník za svůj život shromáždil na 150 000 obalů od cukru, na 600 z nich vystavuje v budově VŠCHT v Dejvicích.

20.4.2012
SDÍLEJ:

Výstava cukrů – balené cukry všech velikostí a tvarů ze současnosti i z historie, z E¬vropy i dalších světadílů. Foto: Deník/Dimír Šťastný

Balené cukry všech velikostí a tvarů ze současnosti i z historie, z Evropy, Ameriky i dalších světadílů, speciality, sladidla, informace o sbírání cukrů to vše sbírá profesor Zdeněk Bubník, vedoucí Ústavu sacharidů fakulty potravinářské a biochemické technologie Vysoké školy chemickotechnologické v Praze. Svou sbírku pravidelně zpřístupňuje veřejnosti a tak je tomu i letos: její část byla k vidění včera a lze ji zhlédnout ještě dnes od 9 do 19 hodin v knihovně Ústavu sacharidů a cereálií v budově B VŠCHT v Technické ulici v Dejvicích.

Profesor Bubník, který se věnuje shromažďování zajímavých balení cukru většinu života, slaví se svou sbírkou, která je jednou z největších v Evropě, úspěchy na domácích i zahraničních výstavách. Samotná výstava v knihovně ukazuje asi 600 různých balení cukru, od klasických homolí nejrůznějších velikostí až po více než kilové kostky cukru vyrobené speciálně pro české předsednictví Evropské unii v roce 2009. Jak toto předsednictví, které se odehrálo pod heslem „Evropě to osladíme“, dopadlo, je dobře známo, ale cukr za to rozhodně nemůže, a už vůbec ne český vynález kostky cukru.

Málo známý český vynález

Kostka cukru, který je považována za český vynález, se poprvé objevila v rafinérii v Dačicích, kde se na jaře 1840 stal novým ředitelem Jakub Kryštof Rad. Do Dačic přišel z Vídně, ale rodák byl ze Švýcarska.

Za vynálezem kostky prý byl drobný úraz Radovy ženy Juliany, jež se poranila při sekání homole cukru. Rad si tedy začal lámat hlavu a vymyslel výrobu kostek lisováním. Vynález spatřil světlo světa v roce 1841, ale trvalo ještě dlouhé měsíce, než se kostky začaly sériově vyrábět a než Rad na tuto výrobu získal privilegium. První kostky cukru se tak objevily na trhu až na podzim 1843.

Ve sbírce profesora Bubníka lze spatřit kromě kostek nejrůznějších tvarů (vlastně málokdy jde o skutečné kostky, ale většinou o různé kvádříky) a velikostí i jejich předchůdce homole. Pamatují je ještě naše maminky a v našich obchodech se občas objevovaly ještě před nějakými třiceti lety ale to už šlo většinou o dárková či reklamní balení.

Na výstavě zaujmou i stěny místnosti, které jsou doslova obloženy nejrůznějšími nálepkami. Při bližším pohledu zjistíme, že nejde o nálepky, ale o malá, sáčková tzv. kavárenská balení sypkého cukru. Jsou tu balení současná i historická, nebo na historii odkazující. Například v USA mají sérii s portréty amerických prezidentů, která se postupně rozrůstá. Tato balení však nemusí mít vždy povědomý obdélníkový tvar, ale někdy mají podobu srdíčka, jindy kolečka, nechybí ani tvar a podoba vlaječky. „Mám jich na 150 tisíc a tady vystavuji jen ty nejzajímavější,“ říká profesor Bubník. K raritám své sbírky řadí několik skládaček puzzle složených z obalů od sáčkového cukru je tu mapa světa, pasoucí se dobytek nebo klasické zátiší.

Svou sbírku Zdeněk Bubník neustále doplňuje, a tak se lze domnívat, že příště bude na výstavě zase několik zajímavých novinek.

Kvóty na cukr

Pro ČR byla v rámci EU snížena kvóta výroby cukru na 372 459 tun v roce 2010/11, před vstupem do EU vyráběla ČR 505 tisíc tun. Snížení výroby cukru změnilo Evropu z exportéra na dovozce. Ustoupení z pozic v produkci cukru v Evropě využívá Komise EU při vyjednávání dohod o ekonomickém partnerství s různými teritoriálními uskupeními s cílem dosažení lepších podmínek pro jiná průmyslová odvětví.

Profesor Zdeněk Bubník, vedoucí Ústavu sacharidů VŠCHT Praha, řekl Pražskému deníku:

Nedostatkem cukru rozhodně trpět nebudeme

Zdeněk Bubník patří k těm šťastlivcům, pro něž je jejich povolání i největším koníčkem: z potravinářské chemie si kdysi vybral výrobu cukru a brzy spojil s profesí svou sběratelskou zálibu.

Jak jste se dostal ke sbírání obalů od cukru?

Specializoval jsem se na výrobu cukru, působil jsem v cukrovaru, pak v laboratořích, dělali jsme výzkumy kolem cukru a samozřejmě jsme museli mít nějaké vzorky. Mimo jiné je třeba je ukázat studentům. O obaly jsme žádali také různé závody a lidi cestující do ciziny. A tak začala vznikat sbírka.

Spojil jste se se stejně zaměřenými sběrateli?

Jistě, máme klub sběratelů těchto obalů a spolu se Slováky je to více než dvě stě členů. Vydáváme i časopis Cukřenka a jak v jeho radě, tak mezi členy převládají ženy řekl bych, že jich jsou dvě třetiny.

Ostatní obaly jsou i s obsahem, ale sáčky, jež jsem pokládal za nálepky, jsou prázdné. Proč?

K tomu mě navedla jedna z předních sběratelek v Belgii, která jich má přes 400 tisíc. Kdyby tato sedmigramová balení dala dohromady, tak by to bylo několik valníků. Takže každý sběratel, který se dostane přes desítky tisíc, si nechává plné jen skutečné unikáty. Ty ostatní se vzadu naříznou a cukr se z nich vysype.

Kde a jak získáváte přírůstky do sbírky?

Většinou na burzách, doma i v zahraničí. Na největší burze v Itálii, která se koná každý rok a sjíždějí se tam sběratelé cukru z Evropy i ze zámoří, si věci vyměňujeme. Dobrým artiklem pro výměnu jsou homole, jež zde v ústavu vyrábíme se studenty v rámci výuky.

Jak se vyrábějí homole?

Je třeba uvařit co nejhustší roztok cukru, pak se z toho udělá směs s krystaly, jíž se říká cukrovina, a ta se nalije do formy. Nahoře má forma dírku, kterou zbytek tekutiny odteče. Po několika dnech se homole vyklepne, ořízne na správnou míru a zabalí. Druhou možností je navlhčit jemný cukr a slisovat.

Jak to bylo s kubánským cukrem, který měl menší kostičky s takovou žlutavou barvou?

Kubánci prodávali ve světě kvalitní cukr a nám sem vozili ten zbytek, tzv. zadinu. Museli jsme na její zpracování vyvinout speciální technologii, kterou se cukr čistil.

Co pokládáte za největší raritu své sbírky?

Je to asi tento zbytek plechovky s kostkami cukru od americké UNRY, jež k nám po válce vozila potraviny a mimo jiné také kávu a cukr.

Naše republika vždy platila za cukrovou velmoc, dnes se říká, že musíme cukr dovážet. Je to pravda, nebo se přehání?

Dostali jsme od EU kvótu ve výši asi 372 tisíc tun ročně. U nás se spotřebuje asi 36 kilogramů na osobu, ve všem, většina je v nápojích limonádách a slazených minerálkách. Dohromady při deseti milionech obyvatel to tedy dělá 360 tisíc tun, čili si vystačíme. Letos se cukru vyrobilo hodně, byl úžasný rok, takže máme přebytek. Aby se vám vyplatilo vyvážet, musíte mít dotaci na cukrovku, tu ale nedostanete, protože jste vyrobil víc, než jste měl, tak se to nevyplatí. Musí se z toho udělat něco jiného. Proto například v Dobrovicích, našem největším cukrovaru, dnes dělají 3000 hektolitrů lihu denně. To se míchá do paliva spalovacích motorů.

Tedy rozhodně se nemusíme bát, že bychom nebyli ve výrobě cukru soběstační?

To určitě ne. Pokud by se uvolnil trh pro nějaký produkt, který lze z cukru dělat, tak jsme schopni okamžitě pěstovat dvoj- až trojnásobek dnešní produkce.

Autor: Jan Horák

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 22 000 Kč Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor Údržbáři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: údržbáři, Požadujeme ŘP sk. B - vlastní doprava do zaměstnání, vyhláška č. 50 - výhodou., Pracovní doba: 6:00 - 14:30 hod., Směny: po - pá + víkendy dle měsíčního rozpisu služeb, Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravování zajištěno, příspěvek na PP + další benefity, Nástup možný ihned (zkušební lhůta 3 měsíce). Mzda: 22 000,- Kč, Kontakt: Třesohlavá Irena, tel.: 607 508 426, e-mail: irena.tresohlava@ap-hodonin.cz, Místo výkonu práce: AGROPODNIK Hodonín a.s., provozovna Trnová č.p. 948, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Agropodnik hodonín a.s.provozovna trnová, 263 01 Dobříš. Informace: Irena Třesohlavá, +420 607 508 426. Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 40 000 Kč Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: stavbyvedoucí, Stavební firma se zaměřením na výstavbu a rekonstrukci rodinných domů., Požadujeme: vzdělání se stavebním zaměřením, znalost PC, Excel, řidičský průkaz sk B., praxe min. 3 roky, nutná znalost v oboru, samostatnost, flexibilita, spolehlivost, znalost čtení ve výkresech., Nabízíme: malý, klidný a přátelský kolektiv, práci se subdodavatelskými subjekty , Nástup možný ihned. Mzda: 40 000,- až 50 000,- Kč, Kontakt: Kopecká Veronika, tel.: 773 177 111 - 7:30 - 15:00 hod., e-mail: kopecka@mtstav.cz, Místo výkonu práce: MTStav Příbram, s.r.o., K Podlesí č.p. 649, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Mtstav příbram, s.r.o., K Podlesí, č.p. 649, 261 01 Příbram 1. Informace: Veronika Kopecká, +420 773 177 111. Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč Programátoři počítačových aplikací Programátoři počítačových aplikací specialisté. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: programátoři počítačových aplikací specialisté, Programátor řídících a vizualizačních systémů pro průmyslovou automatizaci, PC aplikací., Požadujeme: ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání technického směru, technické myšlení a základní technická orientace, znalost některého z programovacích jazyků výhodou, aktivní znalost AJ, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, výuka angličtiny, indispoziční volno, Životopis posílejte na e-mail., Nástup: 1.6.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 30 000,- až 40 000,- Kč, Kontakt: Králová Kozohorská Blanka, e-mail: info@mpc.cz, Místo výkonu práce: MPC System, společnost s r. o. Březnice, Pod Nádražím 297, 26272 Březnice. Pracoviště: Mpc system, společnost s r. o. březnice, Pod nádražím, č.p. 297, 262 72 Březnice. Informace: Blanka Králová Kozohorská, +420 602 212 686. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč Ostatní chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zařízeních určených pro chov a příbuzní pracovníci Ošetřovatelé drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: ošetřovatelé drůbeže, Požadujeme ŘP sk. B - vlastní doprava do zaměstnání., Směny - dle měsíčního rozpisu služeb., Pracovní doba: 6:00 - 14:30 hod., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravování zajištěno, příspěvek na PP + další benefity, Nástup možný ihned (zkušební lhůta 3 měsíce). Mzda: 16 000,- Kč, Kontakt: Třesohlavá Irena, tel.: 607 508 426, e-mail: irena.tresohlava@ap-hodonin.cz, Místo výkonu práce: AGROPODNIK Hodonín a.s., provozovna Trnová č.p. 948, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Agropodnik hodonín a.s.provozovna trnová, 263 01 Dobříš. Informace: Irena Třesohlavá, +420 607 508 426.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nový domov budou na Karlštejně hledat desítky psů i koček

V okraji požářiště na rozloze zhruba 20 x 20 metrů bylo ohniště, z něhož se oheň rozšířil do okolí a zapálil hrabanku a poté i stromy a větve.
6

Hořel les u Dolejšího padrťského rybníku v CHKO Brdy

Na lovení lodí z přehrad dojde za týden

Střední Čechy – Oficiální konec léta, které jsme zažívali prakticky nepřetržitě již od jara, podle meteorologů potvrdí i víkendové ochlazení. To, že sezona spojovaná s radovánkami u vody je opravdu u konce, potvrzuje i nabídka státního podniku Povodí Vltavy určená majitelům a provozovatelům rekreačních plavidel na Orlíku. O prodlouženém víkendu, v termínu od 28. do 30. září, bude na hrázi poblíž obce Solenice na Příbramsku přistaven jeřáb, který bezplatně zajistí transport lodí z vody na sucho.

Kompostéry pro příbramské domácnosti jsou připraveny

Příbram – Přes osm stovek domácích kompostérů čeká na své nové majitele. Určené jsou na kompostování trávy a listů. Domácnosti si o ně požádaly loni při dotazníkovém šetření v rámci výzvy Operačního programu Životní prostředí.

Kraj proplácí jízdné. Jak si říci o peníze?

Střední Čechy – Mládež se bez internetu neobejde, seniorům dobře poslouží, ale není to nezbytnost… Stav, který věrně odráží i běžný život, je příznačný také pro způsob žádání o uhrazení žákovského a seniorského jízdného, což od září nabízí Středočeský kraj.

V „Křižáku“ se už posedmé konalo Bednění

Příbram – Už posedmé se v nízkoprahovém klubu Bedna v příbramském „Křižáku“ konalo tradiční Bednění. Ve čtvrtek 20. září od 14 hodin se jeho prostory otevřely široké veřejnosti, která se mohla zúčastnit kulturně zábavného odpoledne s názvem Bednění 2018. Tuto akci určenou dětem, mladým lidem a široké veřejnosti organizuje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Bedna neziskové organizace Ponton, z.s. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT