VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I vědec může být zaníceným sběratelem

Dejvice - Profesor Zdeněk Bubník za svůj život shromáždil na 150 000 obalů od cukru, na 600 z nich vystavuje v budově VŠCHT v Dejvicích.

20.4.2012
SDÍLEJ:

Výstava cukrů – balené cukry všech velikostí a tvarů ze současnosti i z historie, z E¬vropy i dalších světadílů. Foto: Deník/Dimír Šťastný

Balené cukry všech velikostí a tvarů ze současnosti i z historie, z Evropy, Ameriky i dalších světadílů, speciality, sladidla, informace o sbírání cukrů to vše sbírá profesor Zdeněk Bubník, vedoucí Ústavu sacharidů fakulty potravinářské a biochemické technologie Vysoké školy chemickotechnologické v Praze. Svou sbírku pravidelně zpřístupňuje veřejnosti a tak je tomu i letos: její část byla k vidění včera a lze ji zhlédnout ještě dnes od 9 do 19 hodin v knihovně Ústavu sacharidů a cereálií v budově B VŠCHT v Technické ulici v Dejvicích.

Profesor Bubník, který se věnuje shromažďování zajímavých balení cukru většinu života, slaví se svou sbírkou, která je jednou z největších v Evropě, úspěchy na domácích i zahraničních výstavách. Samotná výstava v knihovně ukazuje asi 600 různých balení cukru, od klasických homolí nejrůznějších velikostí až po více než kilové kostky cukru vyrobené speciálně pro české předsednictví Evropské unii v roce 2009. Jak toto předsednictví, které se odehrálo pod heslem „Evropě to osladíme“, dopadlo, je dobře známo, ale cukr za to rozhodně nemůže, a už vůbec ne český vynález kostky cukru.

Málo známý český vynález

Kostka cukru, který je považována za český vynález, se poprvé objevila v rafinérii v Dačicích, kde se na jaře 1840 stal novým ředitelem Jakub Kryštof Rad. Do Dačic přišel z Vídně, ale rodák byl ze Švýcarska.

Za vynálezem kostky prý byl drobný úraz Radovy ženy Juliany, jež se poranila při sekání homole cukru. Rad si tedy začal lámat hlavu a vymyslel výrobu kostek lisováním. Vynález spatřil světlo světa v roce 1841, ale trvalo ještě dlouhé měsíce, než se kostky začaly sériově vyrábět a než Rad na tuto výrobu získal privilegium. První kostky cukru se tak objevily na trhu až na podzim 1843.

Ve sbírce profesora Bubníka lze spatřit kromě kostek nejrůznějších tvarů (vlastně málokdy jde o skutečné kostky, ale většinou o různé kvádříky) a velikostí i jejich předchůdce homole. Pamatují je ještě naše maminky a v našich obchodech se občas objevovaly ještě před nějakými třiceti lety ale to už šlo většinou o dárková či reklamní balení.

Na výstavě zaujmou i stěny místnosti, které jsou doslova obloženy nejrůznějšími nálepkami. Při bližším pohledu zjistíme, že nejde o nálepky, ale o malá, sáčková tzv. kavárenská balení sypkého cukru. Jsou tu balení současná i historická, nebo na historii odkazující. Například v USA mají sérii s portréty amerických prezidentů, která se postupně rozrůstá. Tato balení však nemusí mít vždy povědomý obdélníkový tvar, ale někdy mají podobu srdíčka, jindy kolečka, nechybí ani tvar a podoba vlaječky. „Mám jich na 150 tisíc a tady vystavuji jen ty nejzajímavější,“ říká profesor Bubník. K raritám své sbírky řadí několik skládaček puzzle složených z obalů od sáčkového cukru je tu mapa světa, pasoucí se dobytek nebo klasické zátiší.

Svou sbírku Zdeněk Bubník neustále doplňuje, a tak se lze domnívat, že příště bude na výstavě zase několik zajímavých novinek.

Kvóty na cukr

Pro ČR byla v rámci EU snížena kvóta výroby cukru na 372 459 tun v roce 2010/11, před vstupem do EU vyráběla ČR 505 tisíc tun. Snížení výroby cukru změnilo Evropu z exportéra na dovozce. Ustoupení z pozic v produkci cukru v Evropě využívá Komise EU při vyjednávání dohod o ekonomickém partnerství s různými teritoriálními uskupeními s cílem dosažení lepších podmínek pro jiná průmyslová odvětví.

Profesor Zdeněk Bubník, vedoucí Ústavu sacharidů VŠCHT Praha, řekl Pražskému deníku:

Nedostatkem cukru rozhodně trpět nebudeme

Zdeněk Bubník patří k těm šťastlivcům, pro něž je jejich povolání i největším koníčkem: z potravinářské chemie si kdysi vybral výrobu cukru a brzy spojil s profesí svou sběratelskou zálibu.

Jak jste se dostal ke sbírání obalů od cukru?

Specializoval jsem se na výrobu cukru, působil jsem v cukrovaru, pak v laboratořích, dělali jsme výzkumy kolem cukru a samozřejmě jsme museli mít nějaké vzorky. Mimo jiné je třeba je ukázat studentům. O obaly jsme žádali také různé závody a lidi cestující do ciziny. A tak začala vznikat sbírka.

Spojil jste se se stejně zaměřenými sběrateli?

Jistě, máme klub sběratelů těchto obalů a spolu se Slováky je to více než dvě stě členů. Vydáváme i časopis Cukřenka a jak v jeho radě, tak mezi členy převládají ženy řekl bych, že jich jsou dvě třetiny.

Ostatní obaly jsou i s obsahem, ale sáčky, jež jsem pokládal za nálepky, jsou prázdné. Proč?

K tomu mě navedla jedna z předních sběratelek v Belgii, která jich má přes 400 tisíc. Kdyby tato sedmigramová balení dala dohromady, tak by to bylo několik valníků. Takže každý sběratel, který se dostane přes desítky tisíc, si nechává plné jen skutečné unikáty. Ty ostatní se vzadu naříznou a cukr se z nich vysype.

Kde a jak získáváte přírůstky do sbírky?

Většinou na burzách, doma i v zahraničí. Na největší burze v Itálii, která se koná každý rok a sjíždějí se tam sběratelé cukru z Evropy i ze zámoří, si věci vyměňujeme. Dobrým artiklem pro výměnu jsou homole, jež zde v ústavu vyrábíme se studenty v rámci výuky.

Jak se vyrábějí homole?

Je třeba uvařit co nejhustší roztok cukru, pak se z toho udělá směs s krystaly, jíž se říká cukrovina, a ta se nalije do formy. Nahoře má forma dírku, kterou zbytek tekutiny odteče. Po několika dnech se homole vyklepne, ořízne na správnou míru a zabalí. Druhou možností je navlhčit jemný cukr a slisovat.

Jak to bylo s kubánským cukrem, který měl menší kostičky s takovou žlutavou barvou?

Kubánci prodávali ve světě kvalitní cukr a nám sem vozili ten zbytek, tzv. zadinu. Museli jsme na její zpracování vyvinout speciální technologii, kterou se cukr čistil.

Co pokládáte za největší raritu své sbírky?

Je to asi tento zbytek plechovky s kostkami cukru od americké UNRY, jež k nám po válce vozila potraviny a mimo jiné také kávu a cukr.

Naše republika vždy platila za cukrovou velmoc, dnes se říká, že musíme cukr dovážet. Je to pravda, nebo se přehání?

Dostali jsme od EU kvótu ve výši asi 372 tisíc tun ročně. U nás se spotřebuje asi 36 kilogramů na osobu, ve všem, většina je v nápojích limonádách a slazených minerálkách. Dohromady při deseti milionech obyvatel to tedy dělá 360 tisíc tun, čili si vystačíme. Letos se cukru vyrobilo hodně, byl úžasný rok, takže máme přebytek. Aby se vám vyplatilo vyvážet, musíte mít dotaci na cukrovku, tu ale nedostanete, protože jste vyrobil víc, než jste měl, tak se to nevyplatí. Musí se z toho udělat něco jiného. Proto například v Dobrovicích, našem největším cukrovaru, dnes dělají 3000 hektolitrů lihu denně. To se míchá do paliva spalovacích motorů.

Tedy rozhodně se nemusíme bát, že bychom nebyli ve výrobě cukru soběstační?

To určitě ne. Pokud by se uvolnil trh pro nějaký produkt, který lze z cukru dělat, tak jsme schopni okamžitě pěstovat dvoj- až trojnásobek dnešní produkce.

Autor: Jan Horák

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Lidské zdroje - Lidské zdroje Personalista 16 760 Kč

Personální referenti Personalisté. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč, mzda max. 25230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: personalisté, Požadavky: ŘP sk. B, znalost práce s PC, znalost práce se školním programem Bakalář a praxe v oblasti sociálně právní vítána, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na dovolenou, Nástup: od 1.4.2018 , Mzda: 16 760,- až 25 230,- Kč (dle započ. praxe), Kontakt: Procházková Marta, tel.: 318 679 046, e-mail: personal@dubno.cz, Místo výkonu práce: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Dubno, Dubno č.p. 100, 261 01 Příbram 1 (osobní odd.). Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, dubno, 261 01 Příbram 1. Informace: Marta Procházková, +420 318 679 046.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč

Celní deklaranti Referent/ka dopravy a deklarace. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: referent/ka dopravy a deklarace, Vaší každodenní náplní práce bude: , - zajišťování celních formalit při dovozu a vývozu zboží do zahraničí, - objednávání vhodné dopravy a zodpovědnost za včasná doručení zásilky, - komunikace s ostatními odděleními a dopravci, - zadávání dat do přepravních systémů, - kontrola celních dokladů, Na tuto pozici budete potřebovat:, - SŠ vzdělání, - dobrá znalost MS Office, - znalost celní a dopravní problematiky, - anglický jazyk na dobré komunikativní úrovni podmínkou, - flexibilita a vysoké pracovní nasazení, odolnost vůči stresu, - komunikační dovednosti, ochota a schopnost učit se novým věcem, Co Vám naše společnost nabízí:, - zajímavou pracovní pozici ve stabilní mezinárodní společnosti s dlouholetou tradicí na Příbramsku, - atraktivní mzdové ohodnocení, - motivující měsíční finanční bonus, - týden dovolené navíc, - pružná pracovní doba, - příspěvek na penzijní/životní připojištění, - závodní stravování přímo v areálu společnosti, - příjemné a moderní pracovní prostředí, - příspěvky na sportovní aktivity - výhodné vstupné do příbramského Aquaparku (vnitřní, venkovní bazén, vířivka, sauna) a fitcentra Oygen Příbram (posilovna, spinning, squash, studiové hodiny), - příspěvek na kulturní aktivity - výhodné ceny s příspěvkem zaměstnavatele na divadelní představení v příbramském Divadle, Divadlo patří dětem, kino aj., - zajištění a úhrada očkování proti chřipce na náklady zaměstnavatele, - výhodný firemní mobilní tarif nejenom pro zaměstnance, ale i pro jejich rodinné příslušníky a další zajímavé benefity, V případě Vašeho zájmu o uvedenou pracovní pozici nás neváhejte kontaktovat. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme., Nástup: od 1.4.2018 na dobu určitou Mzda: od 22 000,- Kč, Kontakt: Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 (9:00 - 15:00 hod.), e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce: Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice: pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti, OC, Ubytování zajistí a hradí zaměstnavatel., Nástup od 1.4.2018 na dobu určitou do 30.9.2018., Mzda: 12 200,- až 14 000,- Kč, Kontakt:Nykorych Vasyl, tel.: 774 771 717 po-pá od 8:00 - 17:00 hod., e-mail: nikoeffect@post.cz, Místo výkonu práce: polesí Rožmitál. Pracoviště: Niko effect s.r.o. provozovna rožmitál pod třemšínem, Nádražní, č.p. 753, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Vasyl Nykorych, +420 774 771 717.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná síla v pekárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pomocná síla v pekárně, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup od 1.6.2018 do 31.8.2018. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt:Kortánová Stanislava,Konopásková Lenka tel.: 318 581 639, e-mail: konopaskova@pekarna-stana.cz. Pracoviště: Pecu stáňa s.r.o. provozovna malá hraštice, 262 03 Nový Knín. Informace: Stanislava Kortánová, +420 318 581 639.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath.
10

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Ilustrační foto

Policisté zastavili přes dvacet nepřipoutaných lidi v autech

Košíkáři stojí na prahu vyřazení, na Mladou Boleslav si ovšem věří!

Příbram – Už není cesty zpět! Příbramští basketbalisté po velmi vyrovnaném průběhu prohráli v prvním semifinálovém utkání krajské ligy v Mladé Boleslav 75:66 a v zítřejší odvetě budou odvracet postupový mečbol svého soupeře.

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Policie prosí o pomoci při pátrání

Příbram - Příbramští kriminalisté pátrají od 16. března po Pavlu Turčovi, narozeném 20. 5. 1976 a trvale bytem Tyršova 108, Příbram I. Okresní státní zastupitelství v Příbrami na něj vydalo 13. března předchozí souhlas k zadržení.

Havířské Velikonoce v hornickém domku na Březových Horách

Příbram – Tradiční předvádění velikonočních zvyků, ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém prostředí, to všechno připravili pracovníci Hornického muzea Příbram v expozici hornického domku na Březových Horách. Samotné činnosti si mohou návštěvníci také sami vyzkoušet.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT