Kraj připravuje velkokapacitní očkovací centra, jež začnou sloužit v době, až bude k dispozici dostatek vakcíny k tomu, aby bylo možné uspokojovat zájemce o očkování po stovkách denně v každém okrese.

Stovky vakcín denně? To už tu bylo!

Vlastně to s tou budoucností velkokapacitních center není tak docela pravda, upozornila hejtmanka Petra Pecková (za STAN). Některá z budoucích velkokapacitních center fungují už nyní, byť zatím v současném „maloobrátkovém“ režimu. „Roli těch původních převzala například v Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně – a čerstvě už také v Benešově,“ konstatovala hejtmanka.

S tím, že příchozím mohou tato místa nabídnout lepší dostupnost – a také větší pohodlí díky vybudovanému zázemí. Ve výstavbě je dále v Říčanech, připomněl vedoucí projektu očkovacích center Michal Bláha. A v Benešově, jak upozornil krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS), už si vyzkoušeli i aplikaci 400 vakcín za den.

Až bude k dispozici dostatek vakcín na to, aby se zájemci o očkování mohli uspokojovat ve velkém a vakcinace bude přístupná i pro mladší ročníky, každé z velkokapacitních center by mělo zvládat naočkovat 300 až 600 lidí denně, konstatoval Bláha. S možností v případě potřeby u většiny z nich kapacitu navýšit.

Jestliže ho Helena Frintová z kanceláře hejtmanky představila také jako otce krajského webu přinášejícího souhrnný přehled o očkování, nepřekvapí, že Bláha odkazuje i na informace na internetové adrese ockovani.kr-stredocesky.cz. S tím, že zájemci tam najdou informace nejen o očkovacích místech, ale i o testování, stejně jako třeba odpovědi na nejčastější dotazy na bezplatné informační lince kraje ke koronaviru, která funguje na telefonním čísle 800 710 710. A také aktuální statistická data, jež souvisejí s bojem proti koronaviru.

„Chtěl bych poděkovat lidem, kteří s přípravou webu pomohli,“ zdůraznil Bláha. Jmenoval v té souvislosti především Štěpána Holiče, majitele pražského studia Lemon design, který bleskurychle připravil vizualizaci stránek webu – a také pro kraj vytvořil logo očkovacího programu proti onemocnění covid-19: zelené céčko v kapce.

Elektronických informací je k mání spousta

Zájemci o informace se nemusejí spoléhat je na zmiňované webové stránky a informační linku, kde vyškolení lidé odpovídají speciálně na dotazy týkající se Středočeského kraje, zdůraznila hejtmanka Pecková. Upozornila i na e-mailovou adresu covid@kr-s.cz, jejímž prostřednictvím lze také pokládat dotazy, či na další bezplatné číslo 800 124 111, kde tým sociální služby Chytrá péče pomůže seniorům majícím zájem o očkování se zápisem do centrálního registračního systému. „ S tím pomáhají i obce a města,“ ocenila hejtmanka.

Zájemce o aktuální informace, kteří si rozumějí s moderními technologiemi, odkazuje rovněž na krajské formace na facebooku a twitteru, stejně jako na videa YouTube kanálu Středočeského kraje. Z chystaného desetidílného seriálu, který má vyvracet koronavirové mýty a fámy, tam zatím byla zveřejněna první nahrávka – a hotové jsou dva další díly.

Mimo jiné hovoří o rychlosti vývoje vakcíny, vedlejších účincích a rozdílech v účinnosti po první a druhé dávce, o nanočásticích včetně toho, že to neznamená vstříknutí čipů do těla, či vyvracejí zvěsti, že jde o látku vyráběnou z živých lidských plodů, která má vliv i na plodnost příjemců. Hejtmanka vystupuje jako moderátorka – hlavními hvězdami jsou však přední odborníci z prestižních lékařských pracovišť.

„Věřím, že společnými silami se nám podaří dosáhnout toho, že alespoň 60 procent společnosti bude naočkovaných,“ očekává Pecková.

Očkovací místa ve Středočeském kraji
- Kulturní dům Mladá Boleslav
- Masarykova Nemocnice Rakovník
- Městská nemocnice Čáslav
- Nemocnice AGEL Říčany
- Nemocnice Brandýs nad Labem
- Nemocnice Hořovice
- Nemocnice Kutná Hora
- Nemocnice Mělník
- Nemocnice Neratovice
- Nemocnice Nymburk
- Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
- Nemocnice Sedlčany
- Nemocnice Slaný
- Oblastní nemocnice Kladno
- Oblastní nemocnice Kolín
- Oblastní nemocnice Příbram
- Rehabilitační Nemocnice Beroun

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje