Na takzvané semaforové mapě, která zobrazuje stupně pohotovosti epidemiologické situace, jsou všechny regiony Středočeského zabarvené červeně, což znamená třetí nejvyšší stupeň. Ten zde byl vyhlášen už před týdnem.

„Onemocnění se i nadále v řadě krajů šíří komunitně. To znamená, že se nedaří lokalizovat zdroje nákazy. Počty pozitivně diagnostikovaných nicméně korelují s počtem provedených testů, které v posledních dnech dosahovaly rekordního počtu,” sdělila hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová.

„Prudký nárůst počtu nakažených souvisí s reprodukčním číslem, které je nyní 1,4. Bez zavedení adekvátních opatření by tyto počty ještě více stoupaly. Klíčovým úkolem je snížit reprodukční číslo pod hodnotu 1. Jen tak snížíme tlak, který je vyvíjen na zdravotnický systém,“ dodal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Přes 10 tisíc nakažených

Ve Středočeském kraji je aktuálně 10 720 nakažených, za posledních čtyřiadvacet hodin podle dat hygieniků přibylo 819 nových případů. Nejvíce nových nakažených testy přibývá na Praze-západ (115), Praze-východ (106) a na Kolínsku (105). Naopak nejmenší nárůst za poslední den zaznamenalo Příbramsko (22), Kladensko (31) a Kutnohorsko (40).

Nejpostiženějším regionem Středočeského kraje je Benešovsko. Zde na 100 tisíc obyvatel připadá 1010,05 nakažených. Následuje Nymbursko s číslem 927,18 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Praha-východ má pak 906,35 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Naopak nejméně nakažených na zmíněný počet obyvatel hlásí Rakovnicko – 505,47, a Kutnohorsko – 550,62.