Nejvyšší představitelé koalice Spolu se netají představou, že model spolupráce mezi KDU-ČSL, ODS a TOP 09 fungující na celostátní úrovni politiky má být úspěšný i v rámci nadcházejících voleb do jiných úrovní. A jak se vyjádřil předseda ODS Petr Fiala, podaří se přitom odsunout do pozadí hnutí ANO a další politické protivníky.

Na spolupráci v rámci voleb do Evropského parlamentu s tím, že své kandidáty budou nominovat za koalici, se zmiňované strany dohodly už loni na sklonku října. Nyní přichází čas pro vyjednávání předvolebních koalic pro volby do krajských zastupitelstev.

Poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou.
Podívejte se: V Národním divadle se lidé naposledy rozloučili s Janou Hlaváčovou

Premiér Fiala vyslovil naději, že výsledek středočeských jednání se stane příkladem i pro další kraje – a na stejném půdorysu vznikne ještě několik dalších koalic.

Současně jsou střední Čechy specifické svou velikostí, polohou, lidnatostí i problémy, na jejichž řešení musí krajští politici nalézat recepty. Fiala v té souvislosti zmínil dopravní infrastrukturu, vzdělávání, bezpečnost a živý venkov.

Co Středočechy nejvíce pálí?

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pro středočeskou politiku klade důraz na řešení výzev v oblasti dostupnosti středních škol. I ona zmínila dopravní infrastrukturu, ale také péči o kulturní památky a životní prostředí.

Marian Jurečka předsedající KDU-ČSL podtrhl potřebnost dobré správy silnic druhé a třetí třídy, stejně jako práce v oblasti školství, zdravotnictví, ale i rozvoj sociálních služeb a pomoci pro potřebné či podporu obcí, zvláště malých, třeba v jejich snahách o rozvoj předškolních vzdělávacích zařízení.

Rýsuje se boj o hejtmanský post

Jako kandidát na post hejtmana vystupuje za Spolu Jan Skopeček (ODS), který je známý z celostátní politiky, aktuálně je mimo jiné místopředsedou sněmovny. Míní, že hejtman má prostřednictvím konkrétních kroků možnost zlepšit podmínky pro život. Chtěl by zúročit nejen 16 let zkušeností s prací krajského zastupitele, ale třeba i schopnost dojednat „koordinaci a kooperaci“ s primátorem Prahy. Deníku Skopeček řekl, že míní také usilovat o přilákání mladých lidí do politiky a k tomu, aby měli chuť promlouvat do veřejných záležitostí.

Skopeček je také předsedou středočeské organizace ODS. Koaliční smlouvu s ním v pátek podepsali předseda krajské organizace TOP 09 Václav Švenda a předseda krajského výboru KDU-ČSL Robert Pecha.

Soud, verdikt, vražda. Ilustrační foto.
Soud podmíněně propustil Kottovou z vězení. Odpykávala si osmiletý trest

Jména regionálních osobností, které se budou ve středních Čechách ucházet o hejtmanský post, už oznámily i některé další z významných volebních subjektů. Za ANO se má stát lídrem poslanec Tomáš Helebrant, ve sněmovně také člen výboru pro evropské záležitosti a volební komise. Pro Piráty se chce snažit získat hejtmanskou kancelář Lucie Cirkva Chocholová – nynější předsedkyně výboru krajského zastupitelstva pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

V rámci STAN se teprve bude rozhodovat, a to na sněmu v polovině února. Očekává se, že křeslo bude obhajovat nynější hejtmanka Petra Pecková. „V téhle chvíli je jedinou kandidátkou,“ řekl v pátek Deníku krajský předseda STAN Michael Kašpar. Připomněl nicméně, že s nabídkou možnosti ucházet se o kandidaturu, pokud projeví zájem, byli v kraji osloveni všichni členové i registrovaní příznivci.

Podrobné volební programy budou jednotlivé volební subjekty ve středních Čechách teprve připravovat. Pokud už případně pokročily, zveřejnění zatím nechystají.