Minulostí se stává krajská rezerva tohoto materiálu, spravovaná benešovskou nemocnicí, jež vznikla jako reakce na loni pociťovaný zoufalý nedostatek ochranných pomůcek v době nástupu pandemie (což byl tehdy problém nejen krajský a celostátní, ale i celoevropský a téměř celosvětový).

Co je navíc, míří k potřebným

Po krajských volbách takový postup ohlašovala nynější hejtmanka Petra Pecková (STAN). Když tehdy na podzim hovořila o „rozpuštění“ nashromážděných zásob, jestliže nyní už není problém obstarávat ochranné pomůcky nákupem podle aktuálních potřeb, zmiňovala i to, že kvůli chybějícím certifikátům, které by garantovaly účinnost, bude při využívání části zásob z loňska nutno počítat se zajištěním nižšího stupně ochrany, než je na nich vyznačeno. I tak však podle jejích slov mohou roušky i další vybavení, poskytnuté z nyní již nadbytečných krajských zásob, řadě organizací ušetřit peníze za nákupy.

„Když máte něco navíc, je dobré to dát těm, kteří to potřebují,“ informuje nyní krajský úřad na facebooku, že na rozpouštění zásob vytvořených z někdejších dodávek zajišťovaných ministerstvy zdravotnictví a vnitra (jež se před rokem starala o rozdělování a rozvážení materiálu dodávaného leteckými transporty z Číny) skutečně došlo. S tím, že dosud bylo vydáno 1 092 390 roušek, respirátorů, ochranných obleků, rukavic či návleků.

Železné zásoby budou jiné

Jako příjemci jsou označeny krajské organizace působící v oblasti sociální i zdravotní. Pro ty, které si nemohly zajistit dopravu vlastními silami, se o převoz postarali benešovští hasiči. Rozdělování zásob z loňska by mělo být dokončeno do 26. února, upřesňuje vyjádření krajského úřadu.

Potvrzuje současně někdejší hejtmančina slova, že úplně bez rezervy pro případ krytí možného výpadků výpadku v dodávkách kraj nezůstane. „Budujeme zároveň novou strategickou zásobu ochranných prostředků, která odpovídá aktuálním potřebám a nárokům,“ uvádí bez dalších podrobností. Již na podzim nicméně Pecková naznačila, že s jejím využíváním se zatím příliš nepočítá. Jednotlivé organizace totiž mají mít ve vlastních skladech takové zásoby ochranných pomůcek, jež by i při aktuální vysoké spotřebě vystačily zhruba na tři měsíce.