Situace se vyhrotila letos na jaře, kdy se na cyklostezku zřítily kameny. Kontrola ukázala, že díky zvětrávání skal se uvolňují další kameny, které hrozí zřícením. Město Beroun jako vlastník cyklostezky se proto rozhodlo pro uzavření tohoto úseku.

„Hledali jsme různá schůdná řešení. Ve hře je 
i lávka přes Berounku, která by cyklostezku v okolí Alkazaru převedla na druhý břeh," uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina. Lávka je ale nákladná záležitost, proto se město snaží hledat další řešení.

Záchytná síť nepomůže

S ohledem na velikost kamenů, které hrozí uvolněním a pádem, by v tomto případě podle odborníků nepomohla ani záchytná síť.

„Uvědomujeme si, že jde 
o turisticky velmi lukrativní lokalitu, která je velmi navštěvovaná. Nyní jednáme s Chráněnou krajinnou oblastí Český kras. Chceme odstranit uvolněné kameny a zprovoznit uzavřený úsek cyklostezky, ale pouze na vlastní nebezpečí. Podobně to funguje například v Českém Švýcarsku," konstatoval Michal Mišina. 

Monitoring stavu skal

Otevřít cyklostezku i s rizikem vlastního nebezpečí by město chtělo 
v jarních měsících. Chraněná krajinná oblast Český kras by pak průběžně monitoroval stav skal.

Lidé, kteří trasu kolem Berounky běžně využívají, si z padajících kamenů příliš hlavu nedělají. „Jezdím tudy už roky. Jsem ze Srbska, ale pracuji 
v Berouně, a tak často jezdím na kole. Kameny tady padaly i dřív, nikdo to neřešil. Vyřešit to dodatkovou cedulí, že je sem vstup na vlastní nebezpečí, beru," uvedl pan Mirek B. ze Srbska.

Čtěte také: Padajících kamenů se nebojíme, tvrdí cyklisté