Protože je zřejmé, že by pro další zájemce už nezbývaly peníze, kraj k 15. březnu kraj přeruší příjem nových žádostí. Původně se počítalo s tím, že je bude možno podávat podstatně déle: až do 30. června 2022. Nebo – a to je právě aktuální případ – do vyčerpání takzvané alokace: balíku peněz, který je pro daný účel připravený.

Zprvu, a to již v roce 2019, kraj dostal přiděleno něco přes půl miliardy. Postupně se díky jednáním se zástupci ministerstva životního prostředí dařilo vyčleněnou částku navyšovat. Nyní sčítání skončilo: zastavilo se na konečné sumě – alespoň jde o předpokládanou částku vycházející z příslibů – 924,5 milionu korun. A jestliže tohle navýšení má být již konečné, krajští dotační experti propočítali, že další přijaté žádosti už by nebylo z čeho proplatit. Proto jejich příjem od pondělka končí – a zájemci, kteří by se ještě chtěli ucházet o příspěvek na náhradu starého uhelného kotle tepelným čerpadlem, plynovým kondenzačním kotlem nebo kotlem spalujícím biomasu, si musí pospíšit.

Smíšená hlídka policie a armády na silnici I/38 pod Kaňkem na pomezí okresů Kutná Hora a Kolín.
Silnice pod kontrolou. Počty řidičů, které zastavila hranice okresu, se snižují

Příjem je prozatím „přesušen“, nikoli ukončen zcela; nelze vyloučit, že by ještě mohl být obnoven. S opětovným otevřením výzvy se však počítá jen v případě výraznějšího „výpadku“ již podaných žádostí. I to je třeba brát v úvahu – zkušenost totiž ukazuje, že ne každá podaná žádost také nakonec vede ke skutečné výměně zdroje vytápění. Nakonec není úplně nízký podíl těch, kteří si původní záměr rozmyslí, případně při posuzování žádosti neuspějí.

Třetí výzva kotlíkových dotací ve Středočeském kraji
- Celkem přijato: 8070 žádostí o dotaci
- Již proplaceno: 3456 žádostí
- Předpokládaný počet uspokojených žadatelů: 7900, pro něž vystačí připravené peníze; podle zkušenosti z předchozích výzev se však počítá s tím, že se vždy neproplatí plná výše dotace a některé žádosti budou vyřazeny, takže se počet proplacených žádostí bude měnit

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje; údaje k 4. 3. 2021