To oproti loňsku znamená navýšení. „Oproti letošnímu roku jsme dotační fondy, které využívají města a obce či sportovní oddíly, navrhli zvýšit o 74 milionů korun,“ upozornila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Dotační fond podpory sportovních klubů má například pokrýt nejen činnost center mládeže, ale také opravy sportovišť a související infrastruktury. Navýšení se dotklo například fondu podpory dobrovolných hasičů a složek IZS o 4 miliony korun, celkem se na příští rok uvažuje o podpoře ve výši 42 milionů korun. „U Středočeského fondu obnovy venkova jsme navýšili fond o 20 milionů, celková částka je tak 120 milionů korun,“ uvedla hejtmanka.

Pro rok 2019 navíc vedení kraje založilo dva nové fondy: Středočeský Fond podpory včasné přípravy projektů EU 2021+ a NIP ve výši 30 milionů korun; a vedle toho Fond životního prostředí a zemědělství – tam by mělo jít 20 milionů korun. „Chceme podpořit obce, aby se připravovaly, aby měly připravené projekty a mohly žádat,“ řekla hejtmanka.

Včasná příprava projektů tak má zrychlit přípravy žádostí v rámci výzev Evropského sociálního fondu, podle vedení kraje by se tím měly zvýšit šance na získání dotace.

Samořízená auta mají být testována na milovickém letišti.
Na milovickém letišti má vyrůst okruh pro auta

Druhý fond, tedy ten určený životnímu prostředí a zemědělství, bude určen menším obcím, které mají do 2000 obyvatel, případně spolkům či provozovatelům vodohospodářské infrastruktury. Podporu tak získá vybudování kanalizací, vodovodů, čistíren odpadních vod. Alternativně může jít i o výstavbu nových rybníků a malých vodních nádrží. „Tedy různá opatření zadržování vody v krajině,“ podotkla hejtmanka.

Některé programy mají po zkušenostech z letošního hodnocení žádostí upravena hodnotící kritéria. „U všech programů je pro rok 2019 doplněna u intervalových kritérií metodika hodnocení. Tím dojde opět k dalšímu snížení možnosti hodnotit žádosti subjektivně a poskytování dotací bude spravedlivé,“ uvedl Gabriel Kovács, náměstek pro oblast financí, a připomněl, že kraj zveřejňuje výsledky hodnocení na svém webu. Žadatel se tak může podívat, jak dopadl ve srovnání s ostatními.

Fond obnovy venkova dostane navýšení ze 100 milionů korun na 120 milionů. Současný program rozšíří vedení kraje o možnost návratné finanční výpomoci obcím, které realizují investice z evropských dotací a s nároky na předfinancování, které se s tím pojí – a které jsou nad jejich finanční možnosti. Program ale chce vedení kraje vyhlásit až na začátku roku 2019.

Ve stejné výši zůstanou žádosti Středočeského Fondu hejtmana a zmírnění následků živelných katastrof podle návrhu rady jako letos, tedy ve výši 30 milionů korun. Stejný balík peněz bude k dispozici i ve Středočeském Infrastrukturním fondu – 160 milionů korun. O něm budou ale hlasovat zastupitelé až na jaře příštího roku.

Ilustrační foto.
Vlaky změní jízdní řád. Bude většina lidí chválit?
Administrativní budova ve Strančicích (Strančice-Svojšovice) Autor: David Levačka Kraus
Střední Čechy ovládly soutěž architektů