Podle slov hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) to nicméně neznamená, že se výbory nákupy neprověří. Budou se tím zabývat, pokud se tak rozhodnou – a zadání zastupitelů nepotřebují, konstatovala v odpovědi na návrh přednesený Věslavem Michalikem (STAN).

Ze zasedání zastupitelstva Středočeského kraje v pondělí 1. června 2020.
Dík ano, odškodnění ne. 'Kauzu záchranářka' řešili zastupitelé

Ředitel krajského úřadu Jiří Holub nicméně připomněl, že nákupy už kontrolou prošly, a to v rámci mechanismů krajského úřadu. Jeho interní audit je posuzoval z hlediska hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti – a neodhalil problém. Michalik by však přece jen uvítal i zapojení orgánů samosprávy – jimiž jsou právě výbory.

Po prověření krajských nákupů volá i Tomáš Havlíček (ODS). „Zprostředkoval jsem několik kontaktů na dodávku ochranných prostředků za nižší ceny, než nakupoval kraj, ale kraj nikdy tyto nabídky nevyužil,“ uvedl. Připouští však, že to bylo v době, kdy měla rychlost dodání přednost před cenou. Pozastavuje se však zvláště nad posledními nákupy ochranných obleků. Kraj je podle něj pořídl dráž, než bylo nutné.

Z tiskového brífinku hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové.
VIDEO: Petici na podporu kritizující záchranářky by prý podepsala i hejtmanka

Sám Havlíček prý zprostředkoval nabídku za cenu s cenou 375 korun za kus, dodavatel byl vyzván, aby vyčkal – a pak dostal informaci, že kraj již ochranné obleky nepotřebuje, protože je koupil jinde. Podle Havlíčkových slov však přišel o téměř 2,5 milionu korun, jestliže za kus platil 426 korun. „Jako krajský zastupitel, ale hlavně jako občan, se musím ptát, proč vedení kraje zvolilo dražší variantu,“ durdí se Havlíček.