Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstí v Mnichově Hradišti se změní. Vznikne obytná zóna, která zpomalí průjezd

Mnichovo Hradiště - Podoba Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku získává jasnější obrysy. Zástupci radnice sice zatím mají jen elektronickou formu územní studie veřejného prostranství, nicméně starosta Ondřej Lochman věří, že se brzy přejde od slov k činům.

5.12.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace Masarykova náměstí v Mnichově Hradišti. Pohled z Turnovské uliceFoto: Archiv Mnichovo Hradiště

Lidé tento týden dostali poslední možnost, kdy se ke zlepšení historického centra mohli vyjádřit. Primárně totiž bude sloužit veřejnosti, a tak jak na začátku jednoho z dřívějších setkání s místními pronesl starosta, právě oni musí vědět, co na náměstí potřebují a jak má fungovat.

Z debaty, která se uskutečnila v kině, bylo už na první pohled jasné, že revitalizace náměstí je tématem číslo jedna. Současná podoba jádra města není ideální, a tak se radnice snaží najít rozumný kompromis, do něhož je ochotna investovat balík 40 milionů s přispěním dotací.

Není žádným tajemstvím, že největším problémem je doprava. Náměstí by z principu mělo být klidnou částí, jenže bez aut a autobusů život z centra zmizí a na to by doplatili zejména obchodníci.

Autobusy přesunou

Tvář Masarykova náměstí mění architektonický ateliér z německých Drážďan, který ve dvoukolovém výběrovém řízení porazil dalších osmnáct kandidátů. Architektka Eliška Vaňková během diskuse návštěvníkům sdělila, že se definitivně počítá s přesunutím autobusového nádraží k vlakovému, kde pro ně nechybět ani desítka parkovacích míst.

Ondřej Lochman už má představu o jeho stavbě. „V ideálním případě v roce 2018 začneme stavět terminál pro autobusy, s tím, že dvě zastávky vzniknou na rozšířené ulici Turnovská," naznačil starosta.

Bylo vidět, že se dotkl palčivého bodu. Místní mnohem více než zeleň, mobiliář, dlažba z různého kamene před radnicí či zamýšlený vodní prvek a návrat sochy Václava Budovce zajímalo parkování.

Méně míst k parkování

Revitalizací totiž přijdou o osm míst. „Na modernizovaném náměstí bude k dispozici osmdesát míst k parkování. Nicméně se změní režim tak, aby se na jednom místě vystřídalo více aut. Parkování bude povolené maximálně na půl hodiny," konstatovala architektka.

Novinkou je, že náměstí bude průjezdné pro osobní automobily. Velká pozornost je také věnovaná chodcům a cyklistům. Ulice Turnovská bude mít stejný profil, ale podle všeho by měl ubýt odbočovací pruh na Český Dub a naopak přibýt pruh pro cyklisty a chodce.

Na silnici se proto komfortně vejdou i dvě zastávky pro autobusy a tři přechody pro chodce. Navíc provoz zde bude jako v obytné zóně, takže auta zde budou projíždět pouze rychlostí 30 kilometrů za hodinu.

Jak to bude• prosinec 2016 - zpracovaná studie, kterou realizuje ateliér Rehwaldt Landschaftsarchitekten

• 2017 až 1. pol. 2018 - stavební povolení a výběrové řízení na zhotovitele

• nejdříve 2. pol. 2018 - revitalizace v několika etapách, předpokládané ukončení v roce 2020

Čtěte také: Obchvat Vítězného náměstí v Praze by mohl být v provozu za pět let

Autor: Lucie Růžková

5.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Na pěší pouť do Santiaga se příbramský cestovatel vydal loni.
5

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení