„Neradi o něco prosíme, ale teď jsme v krizové situaci. Na KACPU v Praze 9 je akutní nedostatek zrnkové kávy pro všechny, kdo tu denně neúnavně pracují,“ uvedli hasiči v tweetu, kde nabídli i telefonní číslo na sklad tohoto asistenčního centra. Očekávají, že se ozvou dárci, kteří pomohou situaci změnit. Hasiči dále připomněli, že společně s nimi jsou na místě také policisté, zástupci Českého červeného kříže, lidé z pojišťoven i řada dobrovolníků.

Výzva nezůstala bez odezvy. Četné ohlasy uživatelů twitteru, z nichž mnohé informují, že kurýr se zásilkou už od nich vyjel, dávají na srozuměnou, že kávovou tíseň se podařilo rychle zažehnat. To potvrzují i zveřejněná poděkování hasičů.

Osvěžení kávou přijde vhod i s ohledem na měnící se počasí. Po ránu bylo v Praze slunečno a dusno jako před bouřkou, během dopoledne se postupně obloha zatáhla – a místy i sprchlo. Následně se oblačnost opět začala protrhávat. Zvláště lidé, kteří jsou na dopady změn počasí citlivější, mohli tyto vlivy na sobě výrazněji pocítit.

Pražské asistenční centrum od čtvrtka působí ve Vysočanech, kam se přestěhovalo z Kongresového centra Praha na Vyšehradě. Nyní funguje v někdejším sídle Komerční banky na náměstí Organizace spojených národů. Během čtvrtka, prvního dne činnosti v nových prostorách, zde bylo odbaveno 626 běženců. Ubytování z nich potřebovalo zajistit 121 lidí. Na jiná asistenční centra KACPU dále autobusy převezly 87 lidí. Celkově společným asistenčním centrem v Praze – na všech třech adresách, které zatím vystřídalo – již prošlo 72 683 osob.