Už v době, kdy vakcinace nejmladší věkové skupiny ještě nebyla aktuální, ale teprve se o ní hovořilo jako o připravovaném kroku, středočeský koordinátor očkování Martin Polák, který je primářem interny Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, připomínal, že v kraji budou tuto činnost prioritně zajišťovat praktičtí lékaři pro děti a dorost: buď své pacienty naočkují sami, nebo rodičům doporučí některého z kolegů, kteří podávání vakcín dětem zajišťují. Pravidla jsou taková, že při očkování dětí musí být přímo pediatr; lékař s jinou specializací nestačí.

Zapojí se třetina ordinací pediatrů

Nic se na krajském přístupu nemění ani nyní, kde je od pondělka možné děti od pěti let k očkování registrovat. Na jednání krajského krizového štábu Polák upřesnil, že z 250 ordinací dětských lékařů ve středních Čechách se do očkování přímo zapojí třetina. Velká část z nich navíc přijímá k aplikaci vakcíny i děti registrované u kolegů, kteří sami neočkují. Distribuce očkovací látky začala v tomto týdnu – a konkrétní termín zahájení jejího podávání už je na lékařích.

Online reportáž

Nechat očkování na ordinacích pediatrů je podle slov hejtmanky Petry Peckové (STAN) správný přístup. „Zastáváme názor, že malé děti patří do rukou lékaře, kterého znají, a očkovat je mají především pediatři,“ konstatovala. Připomíná však, že v případě potřeby by se mohla zapojit i očkovací místa. Ne jedno v kraji, o čemž se uvažovalo původně, ale hned tři: ta, kde stejně mohou být dětští lékaři k dispozici.

„Pokud by to situace vyžadovala a bylo by třeba očkovat nejmladší věkovou skupinu, tedy děti od pěti do jedenácti let, v očkovacích centrech, bude to zatím na třech místech, kde nám pediatři s očkováním pomáhají,“ upřesnila hejtmanka. Jde o očkovací místa v nemocnicích s možností nabídnout podávání vakcín dětem vždy jeden den den v týdnu; ta o této možnosti sama zájemce informují takzvaně napřímo.

Nejvyšší podíl nakažených u menších dětí

Právě mezi dětmi se koronavirová nákaza šíří nejvýrazněji, i mnohdy je u nich covidové onemocnění bezpříznakové nebo jen s velmi mírným průběhem. Nebo se alespoň u nich odhalí nejvýraznější podíl případů nákazy, k čemuž mimo jiné přispívá i testování ve školách. Ukazují to alespoň běžně nezveřejňované údaje hygieniků, které zazněly na jednání krizového štábu. Takzvaná sedmidenní incidence, tedy přepočet nově prokázaných případů covidu za poslední týden v přepočtu na sto tisíc obyvatel je v kraji nejvyšší právě mezi školáky: u věkové skupiny 6–11 let dosáhla hodnoty 2181 nakažených, v intervalu 12–15 let jde o 1519.

Celokrajsky napříč věkovými skupinami dosahoval tento přepočet v úterý hodnoty 816 (a před týdnem 962), přičemž ve středu poklesl na 799. V celorepublikovém měřítku přepočet incidence dosahuje obdobných hodnot: z úterních 817 poklesl na středečních 791. Nejnovější údaje krajské hygienické stanice, jež však představují souhrn za uplynulý týden, připomínají celkem 441 školu s výskytem koronaviru – z toho 260 škol základních (nejvíce, a to 36, na Praze-východ) a 103 mateřských (i zde dominuje Praha-východ s 22).