V každém regionu Středočeského kraje by mělo vzniknout takzvané velkokapacitní očkovací místo. Očkovací místa by se měla nacházet mimo prostory současných zdravotnických zařízení, měla by být dostatečně prostorná a dobře přístupná veřejnosti. Vakcína by zde měla být denně aplikována až šesti stům obyvatel denně. Podle hejtmanky Petry Peckové se na takovýchto prostorách Středočeský kraj již domluvil v šesti regionech z celkových dvanácti. Například v Benešově a Mladé Boleslavi bude takovým místem kulturní dům, v Kolíně by se mělo očkovat v prostorách školícího centra nemocnice.

„To je úplně ideální místo. Je zde v blízkosti parkoviště, je dobře dostupné. Podobná místa hledáme i v dalších regionech. Očkovací budou vždy zřizována nemocnicí,“ zdůraznila hejtmanka Petr Pecková.

V současné době se ve Středočeském kraji očkuje ve dvanácti zdravotnických zařízení. Do konce března by měl Středočeský kraj obdržet 156 tisíc dávek vakcíny, což znamená očkování pro zhruba 76 tisíc obyvatel. Kdy dorazí další dávky vakcíny zatím hejtmanka netuší. Z očkovací strategie, kterou kraj obdržel den před Štědrým dnem, je znám výhled dodávky pro celou Českou republiky, výhled pro jednotlivé kraje chybí.

„Nevíme ani přesné termíny dodávek, takže vše budeme postupně řešit,“ řekla hejtmanka Petra Pecková.

Počátkem týdnem jednali hejtmani pomocí videokonference s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO 2011) a premiérem Andrejem Babišem (ANO 2011) o očkovací strategii státu. Požadují konkrétní informace, které se jim od státu nedostávají, a to například jak bude fungovat plánovaný centrální rezervační systém, kdy odstartuje informační kampaň, či kdy a kolik vakcín budou mít kraje k dispozici.

„Chceme mít jasně daný rámec toho, jak bude fungovat centrální rezervační systém a budeme jej připomínkovat, aby byl bez problému funkční. Je nutné mít informace o počtu dávek vakcín pro jednotlivé kraje i o tom, jak stát plánuje postupné proočkování co největšího počtu našich občanů,“ uvedl Martin Kuba, předseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje. Připomínky mají hejtmani odeslat nejpozději v pátek.