Dnes patnáctiletý fotbalista Matěj onemocněl před dvěma lety rakovinou krve. „Jedinou šancí pro něj je najít vhodného dárce kostní dřeně. Jeho otec proto pořádá náborové akce dárců,“ připomněla Richterová, jak se táta mladého pacienta snaží pomoci nejen synovi, ale i dalším nemocným. Najít pro pacienta vhodného dárce krvetvorných buněk s potřebnou shodou je totiž velmi nesnadné, a to navzdory spolupráci s registry dárcův zahraničí.

Vedle složek integrovaného záchranného systému podpořili nábor dárců ve Vestci i známí fotbalisté či muzikanti. V hlavní roli však byli zdravotníci, kteří dobrovolníkům odebírali vzorky slin kvůli záznamu do registru. Tyhle testy jsou nyní bezbolestné; už není třeba odebírat krev jak dřív. „Do registru může vstoupit každý, komu je mezi osmnácti a čtyřiceti lety, váží více než padesát kilogramů, má zdravotní pojištění platné v České republice, je bez trvalé léčby a má dobrý zdravotní stav,“ poznamenala mluvčí Richterová.

Mimochodem – v registru dárců už je zapsána i řada policistů či hasičů. Jako dárci – pokud by se jejich znaky ukázaly jako vyhovující pro některého z pacientů – by byli ideální. Často jde o mladší lidi, kteří mají dobrou kondici a výborný zdravotní stav.