Na svou dobu vysoce moderní secesní dům stojí na místě proslulého řeznictví pana Vodičky, po kterém získala jméno celá ulice. Vznikl v letech 1901 až 1904 pod taktovkou architekta Osvalda Polívky, který stojí třeba i za realizací Obecního domu. Vzorem mu byly luxusní obchodní domy v Paříži a Miláně. Není to ale jen tak obyčejná budova, její rozlehlé klikatící se chodby spíše připomínají labyrint.

Neštěstí obchodu prospělo

Může za to vlastně náhoda. Budova, která navazovala na obchodní dům v ulici V Jámě, se totiž na konci 20. let neočekávaně sesunula k zemi a U Nováků se mohlo rozšířit. Nyní má tedy dva vchody, z ulic Vodičkovy a V Jámě. Starší část domu vznikla na objednávku Josefa Nováka, podnikatele s textilem a krejčovskými službami.

Nebyl to ale jen Novákův krejčovský salon a prodejna látek, které se zde nacházely. Našli byste tu i kanceláře, sklady, pasáže s obchůdky, hernu, výstavní sály, sportovnu a dokonce i kabaretní sál a divadlo U Nováků, které mohlo pojmout až 700 lidí. Aby přitáhl zákazníky, nešetřil majitel ničeho a už vůbec ne peněz. Velkým lákadlem byla třeba fontána a akvárium ve dvoraně a úplně poprvé měli návštěvníci možnost se během nákupů občerstvit v jakémsi předchůdci dnešních “food courtů”.

Pivovar ne, divadla ano

U Nováků se tak stal jedním z prvních skutečně multifunkčních obchodních domů v Praze. Zdejší pasáž je hned po Lucerně nejstarší v Praze. A ještě jedním výdobytkem techniky se mohli “Nováci” pochlubit: výtahem zvaným páternoster. Zpočátku se ale majitel musel vypořádat s kuriózním problémem. Zákazníky totiž odpuzoval zápach ze sousedního výčepu a pivovaru U Štajgrů. I díky jeho vytrvalému úsilí byl pivovar zrušen, jeho hlavní část zbourána a křídla připojena k obchodnímu domu.

Dům je také neodmyslitelně spjat s divadly, kterých zde sídlilo hned několik. Ve třicátých letech se sem z divadla Na Slupi přestěhoval soubor vedený Janem Werichem, Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem, který vstoupil do dějin jako Osvobozené divadlo. V současnosti je pasáž U Nováků domovem divadla ABC.