Obcemi, které letos získaly od kraje nejvíce individuálních dotací, jsou ty vedené starosty a starostkami s ODS a STAN, uvádí pondělní vyjádření krajského úřadu. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zdůraznila, že při rozhodování je podstatné kvalitní zdůvodnění projektu; nic jiného. „Slíbila jsem, že Středočeský kraj musí podporovat obce bez ohledu na stranickou knížku starosty. A přesně to děláme,“ konstatovala. S dodatkem, že v rámci individuálních dotací přidělovaných obcím šlo letos skoro devadesát procent tam, kde radnice vedou reprezentanti STAN a ODS. Ze 12,4 milionu korun to bylo 11 milionů.

„Peníze tak míří především do obcí vedených starosty a starostkami krajské opozice,“ ohrazuje se hejtmanka proti tvrzením naznačujícím opak – přičemž se ostře vymezuje proti Michalikovým slovům o tom, že se vracejí staré časy z doby Davida Ratha. Jedním dechem podotkla, že díky opozicí odmítaným individuálním dotacím se i starostům z řad STAN daří řešit problémy a projekty, na něž by finanční podporu jinak hledali jen těžko.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.
Kraj pořídí dárky dětem bez rodiny

Opozice nepochybně namítne, že počítat nelze pouze dotace poskytnuté přímo obcím. Michalik již na sklonku listopadu poukazoval například na dotaci na zpevnění břehu a úpravu vývařiště soukromého rybníka u Věšína nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku. Již 5. listopadu, kdy krajští radní zastupitelům schválení dotace ve výši 1,3 milionu korun doporučili, vysvětloval náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast zemědělství a životního prostřední Miloš Petera (ČSSD), že tento rybník má význam v tom, jak zadržuje vodu v krajině. „Má trvalý vlastní zdroj vody, která by jinak volně odtékala, a zároveň slouží i jako estetický prvek v krajině,“ uvedl Petera. Podle tvrzení STAN však nelze přehlédnout načasování – a to v souvislosti s informací, že otec příjemce dotace po říjnových komunálních volbách „umožnil setrvání komunistického starosty Rožmitálu pod Třemšínem“.

Jermanová trvá na tom, že možnost přidělení individuální dotace je zcela výjimečnou pomocí kraje pro mimořádné projekty, které tuto pomoc od kraje potřebují. Rozhoduje o ní krajské zastupitelstvo. „Všechny takto přidělené individuální dotace byly podrobně zdůvodněné – a byly odhlasované většinou hlasů krajských zastupitelů,“ prohlásila hejtmanka.

Ilustrační foto.
Proti včelímu moru pomůže 1,5 milionu korun od kraje

Individuální dotace Středočeského kraje za rok 2018 v číslech
Z finančních dotací přidělených obcím v celkové výši 12 432 100 korun dostali žadatelé se stranickou příslušností:
- ODS 7,2 milionu korun (58,6 procenta),
- STAN 3,79 milionu korun (30,48 procenta),
- nezávislí kandidáti 1,01 milionu korun (8,12 procenta),
- ČSSD 240 tisíc korun (1,9 procenta),
- ANO 105 tisíc korun (0,8 procenta).

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje

Ilustrační foto
Dost manželství zkrachuje