Unikátní válcovitý (nebo také „rotorový“) mrak na čele bouřkové oblačnosti zvaný roll cloud se v pondělí dopoledne značnou rychlostí přehnal nad středními Čechami; nad Prahou přecházel čtvrt hodiny po deváté. Podle meteorologů jde o poměrně vzácně pozorovaný úkaz, který se vytváří na čele masy studeného vzduchu. Přechod studené fronty od západu k východu ukončil v pondělí takzvané supertropické dny, jež přinesl mimořádně horký víkend.

Nápadný útvar trubicového tvaru, vír v horizontální orientaci, který se vytváří pod základnou bouřkového oblaku, dosahuje délky několika kilometrů. Od vlastního bouřkového mraku tento úkaz, který dokáže vzbudit značnou pozornost, oddělují vzdušné proudy (tím se roll cloud liší od obdobně vyhlížejícího – a častějšího – shelf cloudu). Vzácně se nicméně může vyskytnout i samostatně, nezávisle na ženoucí se bouřce.

Kolem 16. hodiny pak západní část středních Čech i Prahu potrápila další bouřka s přívaly deště a místy i drobnými krupkami; chvílemi se dokonce tvořila málem „bílá tma“. Meteorology ohlašované přívalové srážky se přihnaly tak náhle, že se chodci ani nestíhali před deštěm schovat. Ostatně takzvaně „nestíhaly“ několik chvil ani kanály nebo stěrače aut. Tato bouřka však poměrně rychle odezněla.

Pražští hasiči uvedli na svém twitterovém účtu, že zasahovali do dnešní páté hodiny odpoledne u 10 případů. Jednalo se o spadlé větve, uvolněné plechy a laguny na komunikacích nebo zatopené prostory.