VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podle správce benáteckého útulku si lidé pořizují psy místo dětí

Benátky nad Jizerou /ROZHOVOR/ - Pes jako náhrada dítěte, nebo jako další hračka vedle počítače či tabletu. Takoví psi se dostávají do útulku podle ředitele Správy městských lesů Benátky nad Jizerou na Mladoboleslavsku Karla Bendla, který se v nedaleké hájence stará mimo jiné i o psy v dočasném útulku.

15.2.2014
SDÍLEJ:

Karel Bendl v hájovně Okouhlík v Benátkách nad JizerouFoto: Deník/Petra Kuldová

Čím je benátský útulek jiný?

V tomto případě je útulek vedlejší činnost příspěvkové organizace Správy městských lesů, která spravuje lesy a udržuje zeleň. Kromě toho máme hájenku a sklady, odkud prodáváme palivové dřevo nebo vánoční stromečky. Vybudovali jsme tady i kotce. Lidi ve městě to neruší, ale přitom je to odsud kousek a Benátčané jsou sem zvyklí chodit.

V jakém rozmezí se pohybují náklady na psy u vás na hájovně?

Je to složité, protože záleží, kolik psů tam je. První skupina jsou náklady na krmení, veterinární péči, základní ošetření, základní ošetření pejska a náklady na život. Čím méně psů, tím menší náklady. Zaměstnanci Správy městských lesů to mají jako vedlejší činnost, takže na to nejsou speciální náklady. Třetí oddíl nákladu je spojený s odchytem a umístěním zvířete.

Jak náročný je odchyt zatoulaných psů?

Ne vždy je pejsek opravdu opuštěný, krásný, malý pejsáček. Stává se, že je to rozběsněný pitbull, dobrman nebo německý ovčák, který je agresivní. Nedokáže se srovnat s ostatními psy a náš personál ho nedokáže zvládat. V tomto případě musíme zvolit odchytovou službu, psa musíme uspat i za asistence policie.

Co s nezvladatelnými psy potom děláte?

Na náklady města se převáží do útulku. Máme uzavřenou smlouvu s útulkem v Lysé nad Labem. Jsou tam lépe zařízení, mají kotce i psí hotel a stálý personál. Náš útulek je malý, jen pro Benátky a okolní vesničky. Tím, že psy převezeme, tak musíme zaplatit vstupní poplatek, který se pohybuje kolem čtyř tisíc korun za psa. I kdyby tam byl jeden den.

Platí se čtyři tisíce korun, i když tam zůstane jeden den, nebo jeden rok?

Mají to tak nastavené za všech okolností. Kdykoliv přivezete do útulku psa, tak zaplatíte čtyři tisíce, i když si pro něj někdo druhý den přijde. To je úplně jedno. Dohromady nás výdaje přijdou na desítky tisíc. S krmení, odchytem i umístěním se vejdeme do sto tisíc korun ročně. Někdy se může pohybovat jen kolem třiceti tisíc korun.

Jakou formou vás obec financuje?

Město financuje útulek formou příspěvkové organizace. Větší část padne na vyčištění kotců nebo převoz. Zaměstnanci Správy městských lesů to dělají ve své pracovní době i mimo ni. Ale to je asi tak stejné, jako když padne přes cestu strom. Taky se hned vyjíždí s motorovou pilou.

Dělali jste pro zaměstnance speciální kurzy?

Ano, byl to jednorázový velký náklad. Kurzy se pořádají v Brně na veterinární fakultě. Jsou poměrně drahé, protože jeden stojí několik tisíc korun plus ubytování pro člověka, který se školí. Byla to investice, kterou jsme museli nechat udělat, aby mohli pracovat s pejsky.

Jak si pochvalujete spolupráci s obcí?

Je to perfektní. Město má na svých webových stránkách kolonku útulek pro psy, kam umisťují jejich fotografie. Vyhlašují také městským rozhlasem, kde se našel pejsek. Pomáhají nám i v propagaci v zimě, když máme hodně psů. Třeba se udělá sbírka a lidé přinesou sponzorské dary, jako pytel granulí, deky nebo hračky.

Slyšel jste o tom, že starostové některých obcí raději psy utratí, než aby za ně platili útulek?

To souvisí s obecnými etickými problémy. S pejsky mám mnohaleté zkušenosti, protože jsem lesník, žiju v přírodě a mám k ní vztah jiný. Někteří lidé ale mají vztah ke zvířatům deformovaný. Berou je jako věc. Jako když si děti koupí tablet, přestane je bavit, nebo nefunguje. Se psem pak zachází jako s věcí. Tablet vyhodí, počítač si koupí lepší. Ke zvířatům se chovají podobně jako k věcem, což je problém. Podobně pak na to nahlížejí lidé ze zastupitelstev nebo rozhodujících funkcí v policii.

Příroda není byznys, občas prodělává

Čím si vysvětlujete, že se lidé chovají ke zvířatům jako k věcem?

Všeobecným trendem je, že peníze jsou základ všeho a jsou nejdůležitější na světě. A když je něco prodělečné, tak je to vlastně špatné. Já, který žiju v přírodě, vím, že se mi veverky nevyplácí a sýkorky nenesou finanční prospěch, ale kvůli tomu nepřestanu krmit zvířata. A stejně je to se psy v útulku.

Myslíte si, že lidé málo přispívají na nevýdělečné aktivity?

Ano, které město dneska vytvoří dobrovolně úplně nový park? Vždyť jsme jich tolik zdědili z dřívější doby. Pokud dneska na to nedostanou dotaci z Evropské unie, prodají raději pozemky developerům a postaví tam paneláky. V zastupitelstvech je reprezentace všech lidí, takže i peníze rozhodují.

V Benátkách takový problém nemáte?

Ne, protože to řešíme přes příspěvkovou organizaci Správy městských lesů. Tady jsou lidé, kteří se o to starají a mají vztah k přírodě. Když někdo chodí do lesa, ví, že z toho bohatství neplyne. Ale v různých městech do toho zasahují lidé z pohledu peněz. Pak volí pro zatoulané psy raději injekce.

Je to levnější varianta?

Injekce stojí tři sta korun, kdežto výživa pro psa stojí na den padesát korun. Když to bereme ekonomicky, tak je to jednoduché, ale to bychom neměli ani děti. Já mám čtyři děti. Kdybych měl přemýšlet, jestli to jsou dobře investované peníze, nebo vyhozené, kam bychom přišli. Je to obecný problém celé společnosti.

Co když některé obce nemají peníze na financování útulku?

Něco takového nemůže být. Chovat slepice třeba také není drahé. Jen když si z toho někdo udělá byznys, tak se to zdraží. Pes toho tolik nepotřebuje. Krmivo, základní veterinární péči a na to všechno se v dnešní době dá sehnat sponzor. Existuje spousta dobrých lidí, což se ukazuje třeba při povodních.

Dobří lidé podle vás stále ještě existují?

Z populace je to pár procent, kteří jsou ale pro nás důležití a pomůžou. Finance se dají sehnat a není potřeba hned mít desetitisíce. Měla by se spíše najít zpětná vazba, aby lidé věděli, na kterou konkrétní věc přispěli. Měli by vidět, jestli si ty prostředky někdo nenechal, nebo to opravdu šlo na dobré účely.

Myslíte si, že lidé nedávají peníze, protože tvrdí, že jich mají málo?

Nepřipadá mi, že jsou lidé chudí. Jenom někteří skuhrají, ale jinak máme dostatek finančních prostředků. Lidé si pořád kupují nové telefony a tablety, když staré ještě fungují. Podobná investice vyjde na rok žrádla pro psa.

Zaznamenali jste po Vánocích, že máte najednou více psů na starosti?

Dneska už to není tak, že děti dostanou štěňátko, které potom někam odloží. Teď si spíše lidé pořizují psa místo dětí. Znám i páry, které nechtějí být opuštění, tak mají psa. Pak je to stejné jako se vším ostatním. Najednou zjistí, že si ho pořídili jako náhradu. Za měsíc za dva je už pro ně nákladný i časově.

Takže psa umístí raději do útulku?

Takoví lidé podvádí dokonce sami sebe i nás, když například tvrdí, že psa našli, nebo ho mají od příbuzných. Stydí se, že ho po půl roce nezvládli. Je to problém dospělých, než že jde o nevhodný dárek, který dali dětem.

Vrací se vám zpátky psi, které si od vás někdo vzal?

Lidé často podlehnou euforii, že udělají dobrý skutek a zachrání svět. V předvánočním období jdou do útulku a vezmou si hezkého nebo opelichaného psa. Mají ho dva měsíce a zjišťují, že ho nezvládnou. Třeba štěká nebo všechno rozkouše. Je jim potom trapné ho vrátit zpátky, tak ho dají jinam. S ostatními útulky jsme ale propojení, takže to často poznáme.

Ve kterém období máte nejvíce psů v kotcích?

Většinou v době prázdnin a svátků. Ani bych neřekl, že je to spojené s Vánoci. Lidé potřebují odjet na dovolenou a zjistí, že psa jim nikdo nepohlídá a sám v bytě zůstat nemůže. Pak si řeknou, že ho vlastně ani nechtějí. V takových okamžicích ho vypustí, protože doufají, že je někdo na sídlišti najde, nebo ho převezou do útulku.

Jaká plemena u vás žijí nejčastěji?

Měli jsme tu dobrmany, německé ovčáky i kolie. Na druhou stranu i bišonky a lovecké psy. Ovšem kategorie služebních nebo loveckých psů se často vrací k majitelům. Jsou temperamentnější, takže se často zaběhnou. Dohledáme je pak v databázi podle čipu nebo tetování.

Nacházíte často nechtěně zaběhnuté psy?

Když se ztratí pejsek, mazánek, tak páníčkové vylepí fotky do všech krámů, takže ho rychle najdou. Ale některé děti nechají otevřeno, pejsek uteče a ty se většinou zpátky nedostanou, protože vlastníci po něm nepátrají. Pokud pes nemá čip, což jich má málo, tak nejsme schopní zjistit, čí je.

Pomáhají vám také dobrovolníci?

Lidem umožňujeme, aby nám pomohli třeba s venčením. Je to pro lidi, kteří nemají psa, nebo ho nemůžou mít, protože děti jsou na něj alergičtí. Dostanou pak vodítko a jdou s ním na procházku. Člověk si užije psa, pes procházky a pak nám ho zase vrátí. Má to smysl jak pro toho psa, tak pro člověka, který si vyjde se psem, ale nemusí ho mít doma.

Jací lidé k vám chodí pomáhat?

Musí to dělat lidé, kteří to chtějí dělat. Pro peníze ani náhodou, dokonce ani z povinnosti, to by se každý vykrucoval. Víceméně je to koníček, který dělá milovník zvířat. Já sám mám rád psy.

Jak jste se vy osobně dostal k této práci?

Bydlím tady na hájence a občas se stávalo, že nějaký myslivec vystřelil po toulavém psu, tak jsme to začali řešit. Postupně jsme skládali cihlu k cihle, řešili to s městem, až se z toho vyvinul oficiální útulek.

Karel Bendl a hájovna v Okrouhlíku- Karel Bendl pracuje jako ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou
- se svojí manželkou a čtyřmi dětmi bydlí přímo v hájovně Okrouhlík
- v hájovně se stará také o psy v dočasném útulku
- útulek v Benátkách nad Jizerou vznikl v roce 2011
- jeho zřizovatelem je město, které ročně přispívá několik desítek tisíc korun
- psi žijí v benáteckém útulku nejméně šest měsíců, někteří pak putují 
k novým majitelům nebo do útulku v Lysé nad Labem
- útulek přijímá sponzorské dary, zájemci mohou vyrazit i se psy na procházku
- Karel Bendl se svojí manželkou Kristinou vede spolek Benátecký čtyřlístek
- spolupracují s místními školami a spolky, realizují projekty týkající se životního prostředí (letní tábory, myslivecké kroužky a soutěže) 

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

15.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: administrativní pracovníci, Požadujeme: středoškolské vzdělání, znalost software Pohoda, znalost anglického jazyka výhodou. řidičské oprávnění, práce na PC., Možnost zkráceného úvazku., Nástup: 1.5.2018 Mzda: 20 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt: Nielsen Jana, tel.: 603 152 960, e-mail: jana@aveogroup.com, Místo výkonu práce: Aveo Engineering Group, s.r.o., letiště, Drásov č.p. 202, Příbram 1. Pracoviště: Aveo engineering group, s.r.o., letiště, 261 01 Příbram 1. Informace: Jana Nielsen, +420 603 152 960.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 22 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: zámečníci, Požadavky:, znalost výkresové dokumentace, výhodou řidičské oprávnění sk. C, vysokozdvižné vozíky, pracovní plošiny, výhodou zkoušky svařování - EN-CO2, výhodou vazačské, jeřábnické zkoušky, znalost práce na fréze, soustruhu, ohraňovacím lisu , Nástup možný ihned. Mzda: 22 000,- až 35 000,- Kč, Práce přesčas s bonifikací 25/50100%, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na obědy, Kontakt:Kovařík Jiří Ing., tel.: 604 847 608, e-mail: kovarik.jakub@technoing.cz, Místo výkonu práce: KK T E CH N O I N G spol. s r.o. provozovna Dobříš, Rosovická č.p. 1896, Dobříš. Pracoviště: Kk t e ch n o i n g spol. s r.o. provozovna dobříš, Rosovická, č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Informace: Jiří Kovařík, +420 604 847 608.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka na 1. stupeň. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitel/ka 1.stupeň, Hledáme zaměstnance na pozici učitelka/učitel pro 1.stupeň., Zájemce by měl odpovídající pedagogické vzdělání. Možno i zájemce, který si vzdělání doplňuje, pokud má s prací na této pozici zkušenosti. Vhodné i pro absolventy., Očekáváme kolegyni/ kolegu s vážným zájmem o učitelské povolání, respektem k žákům, rodičům i kolegům, ochotného i nadále se vzdělávat a pracovat na sobě ., Jsme malá škola, snažíme se o klidné, tvořivé a rozvíjející pracovní prostředí, spolupráci žáků i pedagogického kolektivu, spolupráci s rodiči. , Nabízíme podporu v profesním rozvoji a sebevzdělávání. Místo je zatím zástup za MD, dále dle dohody. , Zaměstnanecké výhody:závodní stravování, Nástup od 27.8.2018 na dobu určitou do 30.6.2020. Mzda: 26 020,- Kč ( dle praxe ), Kontakt: Eva Šedivá Mgr., tel.: 605 918 778, e-mail: sediva@skolahora.cz, Místo výkonu práce:Základní škola a Mateřská škola Krásná Hora nad Vltavou, Krásná Hora nad Vltavou č.p. 103. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola krásná hora nad vltavou, okres příbram, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Informace: Šedivá Eva, +420 605 918 778.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 26 000 Kč

Řidiči tahačů Řidiči cisterny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice: řidiči cisterny, Požadujeme řidičské oprávnění sk. C+E a průkaz profesní způsobilosti s platným pravidelným školením, karta do tachografu., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na dovolenou, sportovní a studentské pobyty dětí, příspěvky na penzijní připojištění, Nástup: 1.5.2018 Mzda: 26 000,- až 30 000,- Kč, Kontakt: Pečinková Šárka, tel.: 566 696 174, 8:00 - 15:00hod, e-mail: pecinkova@zdar.cz, Místo výkonu práce: ZDAR, a.s., Sedlčany, Církvičská č.p. 240, Sedlčany. Pracoviště: Zdar, a.s. - sedlčany, Církvičská, č.p. 240, 264 01 Sedlčany. Informace: Šárka Pečinková, +420 566 696 174.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloději kol mají pré, zámek je často odradit nedokáže

Videosouhrn 23. dubna 2018

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Kraj se ptá Říčan: Kam odkloníte kamiony, které nechcete?

Střední Čechy – Boj říčanské radnice o obnovení zákazu průjezdu kamionů těžších než 12 tun, jehož listopadové vyhlášení bylo v únoru zrušeno kvůli nesrovnalostem v úředním postupu, dospěl k novému mezníku. Poté, co se Městský úřad v Říčanech obrátil na radu kraje s žádostí o stanovisko k připravovanému omezení tranzitní dopravy na svém území, radní v pondělí odpověděli: žádají o doplnění návrhu objízdných tras.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Střední Čechy – Požadoval třicet tisíc korun, prozatím vysoudil necelou polovinu: dvanáct tisíc korun. To v pondělí odpoledne sdělil někdejšímu hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi svým nepravomocným rozhodnutím Obvodní soud pro Prahu 2. Projednával jeho žalobu na stát v souvislosti s děním u středočeského soudu, u něhož Rath byl (a stále ještě je) souzen v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na stavební a zdravotnické zakázky Středočeského kraje. Proti aktuálnímu rozhodnutí je možno podat odvolání; věcí by se pak ještě zabýval odvolací senát Městského soudu v Praze.

Lékaři bez hranic představují prostředí svých misí

Příbram – Lékaře bez hranic asi znají téměř všichni. Tato organizace má dvě poslání. Jedním je poskytování zdravotní péče tam, kde je nedostupná a tím druhým je přinášet o tom svědectví. Názorně tím přibližují práci organizace a krizové situace či podmínky, v nichž žijí miliony lidí. Pomáhá jim v tom interaktivní výstava Lékaři bez hranic zblízka.

Za Prahou se žije o dost jinak nežli v metropoli

Střední Čechy – Stěžují si Středočeši spíš na to, že mají malý byt, nebo jsou náklady na bydlení vysoké? I odpovědi na takové otázky mohou zaznačit zjištění statistiků, kteří se loni zajímali o domácnosti a jejich vybavení v rámci šetření nazvaného Příjmy a životní podmínky domácností. Před rokem pracovníci Českého statistického úřadu zajišťující sběr dat pro výzkum navštěvovali i vybrané byty – údaje o většině zkoumaných domácností byly nicméně získány prostřednictvím elektronického dotazníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT