„Nejvíce závadného zboží zaznamenali v působnosti Celního úřadu pro Pardubický kraj, Celního úřadu Praha-Ruzyně a Celního úřadu pro Středočeský kraj,“ porovnala Prudičová.

Čeští celníci se zapojili do rozsáhlé mezinárodní operace s označením Stop, na níž se podíleli i takoví partneři jako Interpol, Europol, Světová zdravotnická organizace či OLAF neboli Evropský úřad pro boj proti podvodům.

„Cílem operace bylo zamezení pohybu nelegálních a nezákonných léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a biocidních přípravků, jejichž zvýšený výskyt byl zaznamenán v souvislosti s celosvětovým bojem proti nemoci covid-19,“ vysvětlila Prudičová. Jinými slovy: šlo o to dát za uši mezinárodním vykukům, kteří se snaží na koronavirové pandemii vydělat, nabízejíce nekvalitní pomůcky a prostředky nebo padělky značkového zboží: prostě šmejd neodpovídají tomu, zač se vydává.

Celníci se zaměřili zejména na dezinfekční přípravky, roušky, teploměry, zdravotnické přístroje včetně lékařských ventilátorů – ale i na testovací sady na stanovení onemocnění covid-19. A spadla klec. Odhalili výrobky necertifikované, padělané i nefunkční.

„Operace se celosvětově zúčastnilo 99 celních správ, které po dobu 63 dní cíleně kontrolovaly zásilky zboží,“ připomněla Prudičová, že zátah byl skutečně rozsáhlý – a dlouhodobý. Nejvíce případů, 515 z celkových 1233, zaznamenaly celní správy v Evropě, uvedla Prudičová, čímž potvrdila skutečně celosvětové souvislosti. Mimochodem: na celé planetě bylo zadrženo 1683 podezřelých! Čeští celníci se svou úspěšností dostali na 15. příčku z 99 států v celosvětovém srovnání – a v evropském měřítku jsou mezi 21 zeměmi na šesté pozici.

Důsledky odhalení českých celníků

- Ve 33 případech celníci nepropustili do republiky zboží na základě posudku dozorových orgánů (Státního ústavu pro kontrolu léčiv a České obchodní inspekce).

- Na trh se nedostalo přes šest milionů nevyhovujících roušek a respirátorů, 1,7 tisíce teploměrů, 2,5 tisíce testovacích sad na covid-19 – ale také 9332 chirurgických nástrojů a téměř tři tisíce různých zdravotnických přístrojů a příslušenství.

- Celní úřady dále na základě stanovisek Ministerstva zdravotnictví ČR zadržely 13 zásilek z oblasti biocidních přípravků; nepropustily do republiky například 101,5 tisíce dezinfekčních gelů na ruce, dále 6,5 tisíce tekutých antibakteriálních mýdel a 760 tisíc kusů antibakteriálních vlhčených ubrousků. V součtu se jednalo o 92 tun zboží z oblasti biocidních přípravků.

Zdroj: Celní správa ČR