Zdravotnictví v koronavirové době zažívá kolaps, to středočeské nevyjímaje. Během dne byl postupně vyhlášen stav hromadného postižení osob v oblastních nemocnicích kraje v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně. Jde o reakci na to, že nemocnice nejsou schopny zajišťovat péči podle běžných standardů. Především jim k tomu, aby se zdravotníci starali o pacienty, chybí dostatek personálu s patřičnou kvalifikací. Prakticky přímo před očima také docházejí volná lůžka, a to především na jednotkách intenzivní péče.

Hejtmanka Pecková předpokládá, že stav hromadného postižení se od čtvrtka bude vztahovat ještě na nakolik dalších středočeských nemocnic. Představitelé některých z Deníkem oslovených nevyloučili, že k tomu skutečně může dojít. Blízko k tomu mají třeba nemocnice v Nymburce nebo v Rakovníku. Středočeský krizový štáb však bude ve čtvrtek jednat i o tom, zda tento stav vyhlásí plošně v celém kraji – podobně jako to už v úterý udělal Pardubický kraj.

Už v minulém týdnu představitelé kraje požádali nemocnice o přeměnu některých oddělení, jejichž funkci je možné nahradit v rámci činnosti jiných oddělení, na covidové jednotky, aby se navýšil počet lůžek připravených pro pacienty s koronavirem. Nyní mají vzniknout další kapacity převedením lůžek následné péče na lůžka akutní. Třeba v Mladé Boleslavi má takto vniknout půl stovky „nových“ míst v léčebně dlouhodobě nemocných.