Zřízení dozorčí rady této krajské příspěvkové organizace (jež se o silnice nestará vlastními silami, ale prostřednictvím zakázek zadávaných externím firmám) přitom podle jeho slov není jedinou novinkou.

Za velké poučení Kupka považuje selhání zimní údržby ze 3. prosince, kdy to se sjízdností krajských silnic bylo všelijaké: zasněžilo – což meteorologové ohlašovali předem – a přišla ranní kalamita. Řidiči více bourali a autobusy uvízly. Ukázalo se, že některé oblasti zaznamenaly „výpadek v zásazích“ údržby: nejhorší na Berounsku, v Povltaví a na Praze-západ. Několik sypačů (a nešlo o jediné vozidlo) vůbec nevyjelo; měly poruchu.

Ještě týž den odpoledne Kupka jednal jak se zástupci krajských silničářů, tak s dodavatelskými společnostmi – a v tiskové zprávě ohlásil, že dojde na finanční sankce. „Uměl bych pochopit pomalejší reakci u náhlého přívalu sněhu, ale ne u očekávaného sněžení, a proto za nedostatky v zimní údržbě padnou pokuty,“ prohlásil.

Tím však podle jeho slov věc neskončila. Do budoucna se má podobným problémům zabránit – a tomu by měla přispět i změna metodiky. „Dodavatelské firmy budou dispečeři vyzývat k výjezdu s předstihem podle předpovědi počasí – a ne až když spadne první vločka,“ připomněl.

Jak se daří situaci změnit, se může ukázat už v souvislosti s aktuálně ohlašovaným ochlazením spojeným jak s možností sněžení, tak tvorby náledí, jež má podle výstrahy meteorologů hrozit do sobotní 10. hodiny.

Kupka také poukazuje na to, že nyní běží výběrové řízení na nového ředitele KSÚS. Uchazeči o šéfovský post mohou podávat přihlášky do 8. ledna – a nástup vítěze si náměstek hejtmanky představuje k 1. březnu. Od něj si Kupka slibuje změny ve způsobu vedení organizace – a zejména zlepšení transparentnosti v zadávání zakázek.

Některá opatření chystá i přímo kraj. Patří k nim jednak vytvoření on-line mapy středočeských silnic, která se má stát každodenním pomocníkem pro práci cestmistrů a částečně bude zpřístupněna i zájemcům z řad veřejnosti, jednak jasné pořadí chystaných investičních akcí, aby byly zřejmé priority. Termín zveřejnění tohoto seznamu však Kupka zatím neupřesnil.