Na svět telátko přišlo už v sobotu 13. února, ale až v těchto dnech se jej podařilo vyfotografovat. „Matka totiž mládě v prvních dnech po porodu odkládá na bezpečné místo, například do houští. Tam na ni tele čeká, zatímco matka se pase spolu se stádem. K mláděti se vrací jen několikrát denně, aby ho nakojila,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Podobnou strategii, jak zajistit mláděti bezpečí v prvních dnech života, mají v přírodě i další živočišné druhy, například srnky.

Mládě muselo po narození zvládnout náročné podmínky. „Narodilo se do těch největších mrazů. V noci na neděli a pondělek bylo -15 a přes den kolem -9 stupňů,“ upozornil fotograf Michal Köpping. Právě jemu se podařilo mládě pratura vyfotografovat.

Zpětně šlechtění pratuři jsou součástí rezervace velkých kopytníků od října roku 2015. Tehdy přijel do Milovic býk a pět jalovic ve věku třinácti až pětadvaceti měsíců. Pocházejí z Nizozemí, kde na projektu zpětného šlechtění pracuje nadace Taurus Foundation ve spolupráci s vědci z Wageningenské univerzity. Milovické stádo bylo první v celé střední a východní Evropě.

V současnosti žijí v Milovicích na dvě desítky praturů, jejich odrostlá mláďata obývají Josefovské louky u Jaroměře nebo expozici Živá voda v Modré u Velehradu.