Nejednalo se o oficiální návštěvu, nýbrž o soukromou. Českého katolického primase a pražského arcibiskupa přivedly do Karlštejna oslavy jeho 80. narozenin. Kardinálův dlouholetý kamarád Petr Živný mu k jubilejním osmdesátým narozeninám věnoval netradiční dárek. Let balónem.

„Pana kardinála znám od svých jednadvaceti let. Díval jsem se na jeho webové stránky, kde má uvedeno, že chtěl být pilotem a že před několika lety pilotoval letadlo. Někdo mu k narozeninám daroval vyhlídkový let nad Prahou. Tak mě napadlo,  že  bych mu mohl věnovat něco podobného," řekl dárce Petr Živný.

„Sám jsem toužil letět balónem. O panu kardinálovi vím, že je odvážný a  sportovně založený člověk, jezdí na kole a lyžuje, tak jsem se zeptal v jeho sekretariátu, jestli je let balónem pro něj vhodným dárkem. Když řekli, že ano, zařídil jsem potřebné a dnes s ním poletím. Myslím si, že málokdo z církevních hodnostářů by se toho odvážil. Chce to velkou odvahu. Moc se těším," dodal Petr Živný.

Letu přihlížel i starosta Karlštejna Petr Rampas. Ten přiznal, že by sám nikdy balónem neletěl, a že je kardinál odvážný člověk.

Miloslav Vlk se o neobvyklém dárku dozvěděl až v den svých 80. narozenin, což bylo 17. května. „Byl překvapen. Na můj e-mail mi odpověděl velice stručně, že se těší," prozradil dárce letu. 

Balón startoval z louky u vlakového nádraží v Karlštejně a na Miloslava Vlka se přišli podívat i místní lidé. „Pana kardinála znám jen z televize, tak jsem se  sem přišla podívat, abych ho viděla živého. Také toužím letět balónem," svěřila se Imelda Kopecká z Karlštejna.

Než balón vzlétl, kardinál mu požehnal.  Potom všichni nastoupili do koše, který se vznesl. Miloslav Vlk mohl nádhernou krajinu v okolí Karlštejna sledovat z výšky 150 metrů. A podle jeho slov to byla nádhera. Když se balón blížil dvacetikilometrovou rychlostí k brdským lesům a míjel Mníšek pod Brdy, zavzpomínal na chvíle, které v této krajině prožil.

„Původně jsem si myslel, že letíme nad Mokrovraty. V jejich okolí jsem strávil příjemné chvíle," poznamenal  Miloslav Vlk. Horkovzdušný balón nakonec přistál v řepkovém poli za obcí Zahořany v okolí Mníšku pod Brdy.
„Letělo se mi krásně. V letadle je člověk schovaný a nic moc nevidí. Kdežto když letí balónem, tak jako by byl součástí přírody, a to je nádherné. A k tomu všemu je let balónem nehlučný. Z prvního letu balónem mám úžasný zážitek," zhodnotil svůj pobyt v létajícím balónu kardinál Vlk.

V Zahořanech musel kardinál i jeho doprovod absolvovat pasování na vzduchoplavce. Tomuto obřadu se podle tradice vzduchoplavců nevyhne žádný nováček. Přes kardinálovo upozornění, že on  už pokřtěný je, pilot balónu Jan Smrčka všechny pasoval na vzduchoplavce jménem větru, ohně a vody a předal jim diplomy.
Když vše skončilo, Jan Smrčka si viditelně oddechl. Nervové vypětí, které během letu cítil, dal kardinálovi najevo slovy: „Přestože létám už spoustu let a nikomu se nic nestalo, stále cítím ohromnou zodpovědnost.  A když si představím, že právě s vámi by se let nevyvedl a něco by se vám stalo, to bych šel  asi vrátit svůj průkaz. Z tohoto důvodu  jsme také čekali, až se vítr zklidní," poznamenal k usmívajícímu se kardinálovi Jan Smrčka.