Dopoledne byla nakrátko uzavřena dálnice i přímo kvůli nehodě vozidla údržby. Stalo se to na Rakovnicku, kde se do problémů dostal sypač D6 u Nového Strašecí.

Nehody a kolony navíc bránily plynulému průjezdu techniky silničářů. Většina bouraček, na hlavních tazích i mimo ně, se naštěstí obešla bez zranění. I když se jednalo o nepěkně vyhlížející havárie s auty převrácenými mimo komunikaci a do stromů, dopravního značení nebo lampy. Pomoc záchranářů byla potřebná například na Benešovsku, kde se srazila dvě osobní auta u obce Krhanice. Neobvyklá byla nehoda u Velvar na Kladensku: osobní auto po havárii na silnici II. třídy skončilo na železniční trati.

Komplikace na D1

Zřejmě nejpalčivěji řidiči pocítili rozmary počasí na dálnici D1, kde se jich zdržely nejméně stovky. Spíš tisíce lidí. Motoristé mířící na Prahu nejvíc zdrželi v zácpách na Vlašimsku; původně vlastně prakticky v souvislém úseku od Vysočiny až ke sjezdu na Benešov. Postupně se během ranních hodin kolona zkracovala a komplikace se posouvaly do oblastí blíže k Vysočině.

Také v opačném směru, na Brno, se vytvořila dlouhá kolona, táhnoucí se od Divišova; chvílemi dokonce už od Mirošovic. Tak to alespoň vypadalo ve velmi časných ranních hodinách. Pak na 29. kilometru havaroval na úrovni Chocerad kamion – a kvůli jeho vyprošťování se provoz zcela zastavil. Mezi 29. a 31. kilometrem navíc čekalo na pomoc i několik dalších kamionů. Kolona se protáhla na osm kilometrů.

Zcela neprůjezdná zůstala časně ráno dálnice D8 na Mělnicku, kde ve směru na Prahu boural kamion za sjezdem na Kralupy nad Vltavou. Řidiči tak museli z dálnice sjíždět na souběžnou silnici, kde však začal provoz kolabovat ještě před příchodem ranní dopravní špičky.

Komplikacím se nevyhnuly ani dálniční komunikace blíže u metropole – kamiony zůstaly stát třeba v oblasti nájezdu z D0 neboli Pražského okruhu na dálnici D5. Kamiony omezovaly průjezd i na dalších místech; většinou uvízly, ale několik také nabouralo.

Bránění provozu se však nestalo jen výsadou těžké nákladní dopravy. Kupříkladu na Benešovsku, v čerčanské ulici Brigádníků, zůstalo v křižovatce trčet i osobní auto.

Příměstská doprava zkolabovala

Velké obtíže s průjezdem měli řidiči i na řadě dalších míst v kraji, kdy silnice nižších tříd zůstaly místy prakticky neprůjezdné. Reagovaly na to i autobusy, které začaly vynechávat některé obtížně dostupné zastávky; včetně regionu Prahy-východ a Prahy-západ. Některé autobusové spoje ani nevyjely a příměstská doprava zažívala kolaps.

Leckde se čekání na zastávce mohlo podobat dokonce sázce do loterie. A najít řešení hádanky nebylo snadné ani na přetíženém webu Pražské integrované dopravy, kde získat informace bylo snadné ještě za tmy – s rozedněním však Deník zaznamenal nejprve dlouhé odezvy a následně server „spadl“ docela.

Citelnému zpoždění se nevyhnuly nejen autobusy, ale i vlaky; možný by bylo snazší vyjmenovat ty, které se zpoždění vyhnuly, než ty zpožděné. Dokonce odkláněny nebo i rušeny byly kvůli sněhové kalamitě některé spoje obsluhující Kolínsko, Nymbursko, Berounsko a Mělnicko. Ostatně – s rozjezdem a kopci měly kvůli kluzkým kolejím časně ráno často problémy i pražské tramvaje…

Fotogalerie: Sněhová kalamita v Kolíně v pondělí 8. února 2021

Boural kamion i autobus

Průjezd zkomplikovalo značné množství nehod. Zřejmě nejdramatičtěji se jevila havárie 20tunového kamionu na silnici I/3 u Miličína na Benešovsku, který hrozil zřícením ze srázu. U obce Košík na Nymbursku boural i autobus, který sjel do strouhy. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Podobně dopadl třeba i autobus na Kolínsku, pro který se stala konečnou silnice spojující obec Veltruby s Hradištkem I. Bez úrazu se po ránu obešel také střet autobusu s kamionem u Braškova na Kladensku – zůstala však neprůjezdná silnice II. třídy mezi obcemi Kyšice a Braškov.

Fotogalerie: Sníh na Kladensku způsobuje problémy

Před ledovkou varovalo Centrum dopravních informací například u Klíčan na Praze-východ, u Tuchoměřic na Praze-západ, Dolního Bousova na Mladoboleslavsku, v Sedlčanech na Příbramsku, v Rakovníku, v Sázavě na Benešovsku, u obce Jiřice na Nymbursku (kde po ránu silnici kvůli novému sněhu policisté i přímo uzavřeli), na Mělnicku u Veltrus a Byšic či na Kladensku u obcí Zlonice a Hobšovice. Tedy prakticky po celém kraji. 

Přidaly se navíc i komplikace v podobě spadlých stromů: ty zatarasily průjezd třeba v městysu Maršovice na Benešovsku, u Příbrami – a další na Příbramsku pak v obci Obecnice i u Pičína.