Představy společnosti o částce byly podle místopředsedy představenstva AGPI Jana Čecha výrazně vyšší. Stát však byl při vyjednávání přísný. Jednání ale byla dle jeho slov korektní.

Podle Čecha, půjde-li vše podle předpokladů, celý obchod by se měl uzavřít ještě do konce současného volebního období. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) se podpis kupní smlouvy dá očekávat v září.

"Drželi jsme konzistentní názor, že pokud by bylo nezbytně nutné vepřín odstranit, požadujeme vystavění nového areálu na vhodném místě a přesun výroby," řekl Čech. 

Česká vláda uvažovala o odkupu vepřína přibližně 20 let, ale nikdy nenašla na obchod dostatek peněz. Společnost AGPI preferovala převod vepřína na jiné místo, nakonec souhlasila s finanční kompenzací. Souhlas s tím, že společnost prodá vepřín vládě, padl minulý týden.

Areál v Letech, kde býval pracovní a následně cikánský tábor, se stavěl od roku 1972. Ve 13 halách je zde v současné době na 13 tisíc prasat. Podnik na stát bude převeden bez zvířat a zaměstnanců. 

close Z historie tábora v Letech u Písku info Zdroj: DENÍK zoom_in