Stejně jako to, že se v prostředí sociálních sítí prezentovala spíš jako sportovkyně účastnící se závodů typu Spartan Race (alespoň to platilo do promazání původně bohatého obsahu její facebookové stránky) než jako milovnice literární historie či odbornice v oblasti muzejnictví.

Počátkem týdne své výhrady napsali hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) v otevřeném dopise představitelé respektované Společnost Ferdinanda Peroutky. A nebyl to konec; nyní už se dá říci, že se rozpoutala hotová mela. S výhradami se ozývají i další osobnosti; viditelní jsou zvláště členové Herecké asociace. V některých zjevně vzedmulo emoce opakovaně citované mediální vyjádření nové ředitelky, vtahující se k její odbornosti v čapkovské problematice: „Ve škole jsem se ho taky učila. Jako studenti jsme navštívili tento památník.“

V souvislosti se sílícími nesouhlasnými postoji hejtmanka v pátek odpoledne oznámila, že se v pondělí setká s prezidentem Herecké asociace Ondřejem Kepkou, jenž přijal její pozvání – a po jednání se plánuje tiskový brífink. „Tématem bude řešení personálních otázek v příspěvkové organizaci Památník Karla Čapka, jejímž je Středočeský kraj zřizovatelem,“ upřesnila Helena Frintová z kanceláře hejtmanky.

Jermanová současně na webových stránkách středočeského hejtmanství i prostřednictvím svého tiskového odboru zveřejnila prohlášení (ZDE) , v němž uvádí, že současnou situaci považuje za neudržitelnou. „Zadala jsem radnímu pro oblast kultury a památkové péče Karlu Horčičkovi (ČSSD), aby situaci začal okamžitě řešit,“ uvedla s tím, že nalézt východisko je nutno co nejrychleji.

Nemá se však jednat jen o hledání řešení pro čapkovský památník. „Domnívám se, že je nezbytné se nad koncepcí památníků, které jsou zasvěceny českým kulturním velikánům, hlouběji zamyslet – a vytvořit ve spolupráci s uměleckou obcí takový návrh koncepce, který bude akceptovatelný pro všechny. Návrh, jenž napomůže uchování odkazu světově uznávaných uměleckých osobností, jako je spisovatel Karel Čapek, hudební skladatel Bedřich Smetana, Antonín Dvořák či malíř Josef Lada,“ uvedla hejtmanka.

S upozorněním, že míst, jež připomínají působení českých velikánů, jsou v kraji desítky. „Uvědomuji si, jak výjimečnou hodnotu v nich máme, a jsem připravena udělat vše pro to, aby tyto jednotlivé instituce, byť někdy i nevelké co do počtu zaměstnanců, byly co nejlépe spravovány. Aby se do nich mohli i naši následníci vracet, studovat minulé osudy a čerpat v nich sílu pro svá obyčejná lidská i tvůrčí rozhodnutí, činy či životní postoje,“ ujistila, že nechce nic pokazit; ba naopak.

Ke jmenování Seidlové ředitelkou hejtmanka zopakovala své pondělní vyjádření, že se tak stalo na základě výběrového řízení, které „skutečně proběhlo standardním způsobem a v souladu s platnou legislativou“. Zdůraznila, že do výběrových řízení nezasahuje – nicméně cesta k řešení se podle jejích slov nabízí i bez porušení této zásady. „Zvolí-li vedení kraje pro řízení památníků našich kulturních osobností ve spolupráci s uměleckou obcí novou koncepci, velmi to přivítám,“ naznačila, jak si představuje, že by se dalo z nynější situace vybruslit.