Jasné vše bude v pátek, kdy hygienici oznámí celkové hodnocení podle výsledků laboratorních rozborů prvních letošních odebraných vzorků.
Nasát trochu vody před sebou, totéž zprava, zleva, a z takto vzniklého směsného vzorku trochu odlít do odběrné láhve, která poputuje do laboratoře k rozboru. A tohle zopakovat na osmi různých stanovištích.

Tak v pondělí začala letní sezona pro Luboše Mandíka, vedoucího oddělení hygieny obecné a komunální příbramského pracoviště krajské hygienické stanice, a Milana Fořta se Sabinou Drdošovou z tamější pobočky Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem. Jde o jeden z odběrových týmů, které letos poprvé vyrazily do terénu přesně podle kalendáře hygieniků.

Ilustrační foto.
Jít vyhodit zářivku jsou Středočeši ochotni až dva kilometry

Zmiňovaný kalendář se nazývá monitorovací a stanoví, kdy a kde se od poloviny května do konce srpna bude sledovat voda na místech, kde si lidé ve větší míře užívají venkovního koupání. Ve středních Čechách jsou takových lokalit tři desítky. Výsledky, jež jsou klasifikovány pěti stupni podobně jako ve škole a graficky znázorňovány smajlíky v různých barvách, pak krajská hygienická stanice zveřejňuje a pravidelně aktualizuje na svém webu.

Lidé si už na web zvykli

Na příslušné webové stránky také hygienici odkazují zájemce, kteří se ozvou s dotazem, zda je koupání bezpečné. Deníku to Mandík řekl s tím, že lidé tuhle službu oceňují a mnozí si už na ni zvykli. Hygienici se však starají i o cedule přímo na sledovaných lokalitách. Vedle základních údajů o daném místě nechybí ani přehled o výsledcích jednotlivých termínů hodnocení za poslední čtyři roky. Zájemci si tak mohou udělat přehled o tom, jak se sezony vyvíjely.

Obyčejně to bývá zprvu skvělé a postupně, jak se voda otepluje, přichází zhoršování. Neplatí to ale pravidelně. Změnu dokáže přinést třeba výraznější ochlazení nebo delší období, kdy je pod mrakem.

Vývoj množství sinic, jež dětem a citlivějším lidem pomohou přivodit problémy například s kůží, očima, alergie nebo i žaludeční obtíže, pokud se vody napijí, však neovlivňuje jen teplota. Roli hraje třeba množství živin ve vodě. A na přehradách také sinice, které se drží při hladině, může silnější vítr nahnat k jednomu či druhému břehu. Situace se tedy může měnit. Někdy se na kvalitě vody dokážou podepsat také povodně, při nichž voda mohla „vypláchnout“ i čističky.

Ilustrační foto.
Hned sedm středočeských okresů ohlásilo v pondělí koronavirovou nulu

Tam, kde má lokalita svého správce, se o zajištění rozborů stará on. V koupacích oblastech bez provozovatele, především jde o pláže na přehradách, se o odběry starají hygienici. Tak se Deník na Živohošti setkal s trojicí s Mandíkem v čele. Už při příchodu se sleduje znečištění. Zde bylo k vidění jen to přirozené, po dešti. Žádné igelity či další lidský nepořádek. Zásadní je odběr vzorku pro laboratorní zkoumání, ale tým zaznamenává další zjištění i přímo na místě. Včetně teploty vody i vzduchu.

Secchiho deska

Laiky pak dokáže zaujmout především pomůcka zvaná Secchiho deska, tedy třicetimetrový kruh s černými a bílými výsečemi a s měřítkem na provázku, na němž je deska zavěšena. Slouží k měření průhlednosti. Spouští se pod hladinu tak hluboko, až přestane být viditelný kontrast mezi jednotlivými kvadranty. „Na Orlíku, kde jsme měřili z lodi, na volné hladině dále od břehu, byla voda krásně čistá. Dosáhli jsme hloubky čtyř metrů,“ přiblížil Mandík Deníku čerstvý výsledek.

Vizuální hodnocení pak společně s výsledky laboratorního rozboru se zkoumáním mikrobiologickým i biologickým (včetně zjištění o zastoupení sinic, jejichž množství a přesné určení je důležité pro stanovení míry rizika) umožní vydat doporučení milovníkům koupání oznámkováním kvality vody. Na černý smajlík pro stupeň 5, označovaný jako „zákaz koupání“, však dochází poměrně zřídka. Loni se ve středních Čechách neuplatnil vůbec.