Okamžitou pomoc nabízí dočasné nasazení nově přijatých policistů do míst, kde je přítomnost uniforem nejvíc potřebná: v regionech, kde je takzvaný podstav nejcitelnější. Mění se tedy dosavadní zvyklost, kdy po absolvování základní odborné přípravy zamířili noví policisté ke svým útvarům. Nyní musí počítat s tím, že čtvrt budou působit tam, kam je šéfové pošlou. „Jsou na tři měsíce převeleni do regionů, kde je podstav,“ uvedl Hamáček.

Desítky převelených nováčků

Konkrétně střední Čechy vedle devíti policistů z jiných regionů takto od 1. února posílilo 30 policejních nováčků; dalších 80 dočasně nastoupilo v Praze a 15 k cizinecké policii. Ve středních Čechách nyní pomáhají nováčci z jižních Čech, kteří působí v Mladé Boleslavi a díky spolupráci s městem tam jsou i ubytováni – a na policejních ubytovnách v Praze pak bydlí nováčci ze severu Moravy, kteří vypomáhají v rámci územního odboru Praha-venkov: Jih, a také z Plzeňska; ti dočasně posílili středočeské eskortní oddělení.

Kolik policistů chybí ve středních Čechách.

Deníku to řekl krajský policejní ředitel Václav Kučera. S tím, že po třech měsících je vystřídá další vlna čerstvých absolventů základní odborné přípravy.

Trochu s rozpaky přijímá tohle řešení starosta Jesenice na Praze-západ Pavel Smutný (za STAN), který v reakci na masivní nárůst případů vloupání do rodinných domů v regionu jihovýchodně od Prahy stál u zrodu takzvané Jesenické výzvy. Desítky starostů v ní vybízejí ministra Hamáčka k urgentnímu navýšení počtu policistů v nejhůře postiženém prstenci kolem Prahy a k dlouhodobé motivaci policistů, aby sloužili ve Středočeském kraji, kde budou mít odpovídající finanční a technické podmínky.

„Rozumím tomu, že tohle může pomoci řešit nynější situaci, ale dlouhodobě je potřeba jiné řešení,“ zhodnotil Smutný pro Deník aktuální opatření. Volá po systémovém řešení, kdy na bezpečnost občanů a jejich majetku budou dohlížet policisté bydlící v okolí služeben, kteří oblast znají. Klíčové jsou tedy podle něj služební byty. Právě tohle nicméně je podle krajského ředitele Kučery výzvou i pro starosty obcí. A Hamáček nabídl vlastní zkušenost obyvatele Mladé Boleslavi: pomohlo, i když se v ulicích objevili policisté odjinud; opravdu to městu přineslo zklidnění.

Příchod z Moravy na čtyři roky

Středočeský ředitel Kučera navíc dojednal spolupráci s kolegy v krajích Moravskoslezském a Olomouckém, kde s nedostatkem policistů problém nemají: budou nabírat nové zájemce nejen pro své regiony, ale i pro střední Čechy. Ti se zavážou, že zde odslouží čtyři roky – a dostanou záruku, že pak, když budou mít zájem, se budou moci vrátit a pokračovat ve službě doma. Kučera přitom věří, že alespoň část zůstane a stanou se z nich Středočeši.

Víc peněz a náborová kampaň

Pro budoucnost Hamáček vidí řešení v zatraktivnění služby, což podle jeho slov znamená především zlepšení platů. Hovoří také o stabilizačním příspěvku pro vybrané regiony. Policejní prezident Jan Švejdar poznamenal, že pro mladé zájemce jsou i další „limitující faktory“: nedostatek příležitostí k bydlení a velmi nepravidelná pracovní doba.

Jedním dechem však Švejdar připomněl, že zhruba za měsíc se má rozjet zcela nová náborová kampaň, od níž si osobně hodně slibuje. K její podobě sice nechce nic prozrazovat předčasně – ujišťuje však, že rozhodně nepřipustí zmírňování psychotestů, požadavků na tělesnou zdatnost či zdravotní způsobilost. „Zmírnit nároky by znamenalo, že později budeme litovat,“ má jasno.

Aktuálně v rámci republiky chybí tři tisíce policistů. Vedle středních Čech, kde jde o čtyři stovky uniforem, které není komu obléknout, a Prahy, kde je situace ještě tíživější, se podle Švejdarových slov problémy objevují také v krajích Libereckém, Karlovarském – a začínají se hlásit i v Ústeckém. Posilovat chce policejní prezident nejen regiony s podstavem, ale třeba i dálniční policii. U ní by v příštích třech letech mělo být nově obsazeno 750 míst.

Kolik policistů chybí ve středních Čechách

Územní odbor  2015  2016  2017  2018 2019
Benešov  -6  -11  -15 -18 -22
Beroun  +2  -11  -25 -27 -31
Kladno  -19 -33 -30 -26
Kolín -2 -12  -20  -23 -15
Kutná Hora -7  -14  -6  -8  -9
Mělník  -1  -5  -22 -32  -34
Mladá Boleslav -4  -23  -40 -44 -51
Nymburk -1  -4 -10 +2  -1
Příbram  +9 -9  -12  -8 -8
Rakovník -1 -7 -4
Praha-venkov: Jih  +4  -32 -47  -74  -71
Praha-venkov: Východ -7  -21 -21 -20 -28
Praha-venkov: Západ  +2  -20 -28  -26 -27
Středočeský kraj  -67 -194  -317 -380 -371


Zdroj: Policie ČR, podstavy proti plánovaným počtům