O 73 korun víc, než dosáhl celorepublikový průměr. Samotná průměrná mzda v rámci kraje převyšuje republiku o 154 Kč. Tyhle hodnoty zřejmě mnohé zarazí, když je srovná s vlastními příjmy – a leckoho asi napadne, kdo tedy bere prachy za něj. Zvlášť nyní v předvánočním období, kdy je každá koruna navíc ještě vítanější, než kdykoli jindy.

Skutečností však je, že výpočty průměrné hrubé nominální mzdy přinášejí částky, o nichž si větší část lidí může jen nechat zdát. Uvádí se, že na ně nedosáhnou zhruba dvě třetiny lidí.

Lze nicméně odvodit, že středočeské platy jako celek jsou v rámci republiky nadstandardní – na druhé příčce po Praze. V metropoli se hodnota vyšplhala na 39 298 Kč (s meziročním nárůstem o 2829 Kč); průměr České republiky pak dosahuje 31 516 Kč (+2458 Kč).

Celostátní čísla jsou však silně ovlivněna právě hlavním městem. V ostatních krajích jsou průměrné mzdy nižší; třicetitisícovou hranici přesahují již jen jih Moravy a Plzeňsko.

V celé republice statistici evidují 4,1 milionu zaměstnanců – či přesněji: přepočtených plných zaměstnaneckých úvazků. Z tohoto počtu připadá na Středočeský kraj 409,2 tisíce. Mimochodem – v Praze je to víc než dvojnásobek: 833,3 tisíce.