To napoví nejen zasvěceným, že krajská hygiena hledá jak řadové referenty, tak i lidi pro šéfovské pozice. Logicky se také liší kvalifikační požadavky.

Většina nových posil má nastoupit do protiepidemických oddělení, jejichž úloha je za nynější koronavirové pandemie nesrovnatelná s dřívějškem. Zvlášť v Mladé Boleslavi a v Příbrami se má sestava epidemiologů výrazněji pozměnit: shodně se tam hledají jak vedoucí oddělení, tak rada či odborný rada. Vedoucí či vedoucího protiepidemického oddělení ještě krajská hygiena potřebuje pro okresy Beroun a Rakovník. Pracovníci protiepidemických oddělení jsou dále potřeba v krajské centrále v Praze a také v Kolíně – v tomto případě pro společnou působnost v okresech Kolín a Kutná Hora.

V pražské centrále dále středočeský ředitel Vodný potřebuje obsadit post vedoucí(ho) ekonomického oddělení a právníka (úředními slovy: odborného rady v oddělení právním a kontrolním). V hlavním městě bude také hlavní pracoviště vrchního referenta či rady v oddělení hygieny výživy pro okresy Praha-východ a Praha-západ. Hledá se rovněž vhodný kandidát na obsazení pozice rady či odborného rady v mladoboleslavském oddělení hygieny práce.

Ačkoli Vodný uvádí, že výběrová řízení vyhlašuje „v návaznosti na vládou schválené personální posílení hygienických stanic“, je zjevné, že jde i o obměnu týmů hygieniků. „Naše práce není pouze administrativní, úřednická; je to práce velmi pestrá, často v terénu, kde předáváme své znalosti a zkušenosti a chráníme veřejné zdraví,“ přiblížil ředitel práci hygieniků. S tím, že jejich cílem není rozdávat při kontrolách pokuty či zákazy, ale především provozovatelům rozmanitých zařízení ukazovat cestu, jak poskytovat své služby co nejlépe a s ohledem na zdraví nás všech.

„Chráníme zdraví našich spoluobčanů a děláme vše pro to, aby se případným hrozbám předcházelo,“ zdůraznil Vodný, přičemž odkázal na současnou koronavirovou pandemii: hodně lidí se mohlo přesvědčit, jak důležitá je úloha krajských hygienických stanic. „Do svých řad hledáme nejen lékaře, ale také zdravotníky, právníky, IT specialisty nebo přírodovědce: zkrátka všechny, kteří chtějí svou trochou přispět k tomu, aby se ochrana a podpora veřejného zdraví v České republice držela na špičkové úrovni,“ poznamenal ředitel středočeské hygienické stanice.