V 18.30 hodin hlásila Pražská hromadná doprava (PID) na svém webu hned několik mimořádných událostí. V 16.49 hodin byl zastaven provoz na trati mezi stanicemi Kolín a Přelouč. Důvodem byly popadané stromy v úseku mezi Zábořím nad Labem a Řečany nad Labem. Některé osobní vlaky byly zcela zrušeny, jiné nahrazeny autobusem. Rychlíky, které na této trati jezdí, neboť se jedná o trať na Českou Třebovou a dál na Ostravu, jely oklikou. Až po 20. hodině bylo Českými drahami potvrzeno, že provoz se znovu naplno rozjel.

V oblasti Neratovic způsobil v 17.45 zásah bleskem závadu na zabezpečení více železničních přejezdů. Provoz zde byl z toho důvodu omezen. V 18.40 web PID hlásil, že dochází ke zpoždění autobusů, které přes ně jezdí. To mělo být i dvouhodinové. Kdy bude závada odstraněna, nebylo tou dobou jasné.

Provoz na trati mezi Bakovem nad Jizerou a Kolínem v 17.47 omezovala překážka na trati. V 18.40 web PID uváděl, že z tohoto důvodu má rychlík z Nového Boru na Kolín půlhodiny zpoždění. Podle účtu DATEL, který na platformě X informuje o mimořádnostech na trati, zastavil vlaky pád stromu i v úseku Mladá Boleslav město přednádraží - Dolní Bousov.

Středočeští hasiči měli kvůli bouřkám plné ruce práce. „Od 15. hodiny jsme zaznamenali postupný nárůst událostí. Do 18. hodiny jich bylo rovných 60, přičemž 52 z nich bylo technických pomocí. Z toho 31 popadaných stromů. Třináctkrát jsme čerpali vodu a osmkrát jsme odstraňovali nebezpečné stavy,“ napsali hasiči na platformě X s tím, že nejvíce zásahů (22) evidovali na Praze-východ, po 10 událostech řešili na Praze-západ a na Mladoboleslavsku.

Mezi 18. a 20. hodinou pak zaznamenali dalších 95 zásahů. „Drtivá většina (74) jich byla na Mladoboleslavsku, 87 bylo technických pomocí z čehož 55 popadaných stromů, 20x jsme odstraňovali nebezpečné stavy a 3x jsme čerpali vodu. Aktuálně řešíme 42 událostí," doplnili hasiči těsně o 20. hodině.

Později večer Hasičský záchranný sbor ČR na sociálních sítích informoval, že do 22 hodin bylo nejvíce zásahů v souvislosti s bouřkami zaznamenáno právě ve Středočeském kraji.

close Tromba ve středu odpoledne nad Želevčicemi. info Zdroj: se souhlasem Petra Šímy zoom_in Tromba ve středu odpoledne nad Želevčicemi.

Šok zažili lidé v Želevčicích na Kladensku. Při burácení bouřky se zalekli podivného útvaru na obloze. Měli strach, že vidí tornádo. Nad vesnicí se podle všeho přehnala takzvaná tromba, vír, který se nedotkne země po celou dobu svého trvání.

Bouřka zaměstnala i hasiče v Praze. Ti již v se středu odpoledne hlásili zásahy u popadanch stromů.