Třetí stupeň povodňové aktivity platil k úterní 9. hodině na Doubravě v Pařížově. Zde v tu chvíli hladina dosahovalo 98 centimetrů. Stav ohrožení je zde vyhlášen už od pondělí, přičemž zatím nejvyššího bodu zde dosáhla řeka v úterý v 6 hodin, když dosáhla 100 centimetrů. Po 13. hodině hladina lehce klesla a stanice hlásila druhý stupeň. Následně se opět voda zvýšela a vrátil se opět stav ohrožení. Na pomezí druhého a třetího stupně zůstával Pařížov i po 18. hodině. 

Stav ohrožení hlásila k deváté hodině i Zruč nad Sázavou. Hranici třetího stupně povodňové aktivity, 350 centimetrů, zde hladina překonala v pondělí odpoledne. V úterý ve 2 hodiny ráno dosáhla zatím nejvyššího bodu, 372 centimetrů. Před 9. hodinou hlásila 365 centimetrů. Ke 13. hodině voda klesla na 350 centimetrů a posléze pod tuto hranici, čímž se SPA snížil na stav pohotovosti.

Třetí stupeň na Sázavě ke 18. hodině trval v Nespekách a v Kácově. V Nespekách byl vyhlášen v pondělí kolem 23. hodině, kdy hladina dosahovala 381 centimetrů. K úterní 9. hodině to bylo již 402 centimetrů a po  13. hodině 411 centimetrů, v tu chvíli šlo o maximum za uplynulých 24 hodin.  Po 18. hodně však stanice hlásila 417 centimetrů.

Přehled aktuální hydrologické situace v České republice najdete ZDE.

V Kácově byl stav ohrožení vyhlášen v pondělí kolem 15. hodiny, kdy hladina překonala 384 centimetrů, večer se dostala na 400 centimetrů a v úterý ráno dosáhla zatím nejvyššího bodu, 437 centimetrů. Po 13 hodině zde bylo 432 centimetrů. Pak začala voda klesat a po 18. hodině byla hladina na 418 centimetrech.

Třetí stupeň platil k úterní 18. hodině dále také v Kostelci nad Labem a v Neratovicích, kde se v podvečer znovu sešla povodňová komise města.

"V Neratovicích nadále platí 3. stupeň povodňové aktivity a situace se vyvíjí dle predikcí. Hladina bude pravděpodobně kulminovat zítra ráno. Nepředpokládáme ohrožení obytných objektů. Nadále prosíme, abyste nevstupovali do zatopených míst. Upozorňujeme na nevhodné parkování aut v Kostomlatského sadech na zákazu zastavení, jejichž řidiči provozují povodňovou turistiku a blokují výjezd hasičských vozů. Takové chování je mimořádně bezohledné a bude bez výjimky řešeno městskou policií nebo Policii ČR," uvedl město po 18. hodině na svém Facebooku 

Na mnoha místech Středočeského kraje pak platil během úterý první a druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti a stav pohotovosti. Podle informací mělnické radnice měla v úterý ráno hladina Labe ve městě překonat hranici stavu pohotovosti, v 10 hodin zasedla povodňová komise. Druhý stupeň platil k deváté hodině rovněž na Jizeře v Bakově nad Jizerou či na Cidlině v Sánech, na Labi v Nymburce a Poděbradech, kde měli hasiči starosti i s novým přístavištěm,  a také na Mrlině ve Vestci, kde však ke 13. hodině hlásily první stupeň, tedy stav bdělosti. Ten platil dopoledne  na Želivce v Nesměřicích a v Souticích, na Blanici v Louňovicích, na Doubravě ve Žlebech nebo ve Zbečnu na Berounce, přičemž brzy odpoledne byla situace obdobná.

Město Benátky nad Jizerou ráno informovalo, že Jizera kulminuje. „Kulminace Jizery byla v 6:00 ráno. Výška hladiny může ještě mírně stoupnout v řádu několika centimetrů, nicméně předpokladem je již přibližně setrvalý stav do odpoledních hodin. Situaci bedlivě sledujeme," napsala radnice Benátek na Facebooku.

Kulminace však neznamená, že během dne nedělala lidem na Mladoboleslavsku řeka starosti. Zejména v Podlázkách pocítili, jak nepříjemná rozvodněná řeka umí být. Řeka se tu rozvodnila natolik, že nakonec bylo potřeba rozvézt pytle s pískem k ohroženým objektům.

Na úterý ráno svolala středočeská hejtmanka Petra Pecková povodňovou komisi. „Podle ČHMÚ lze očekávat postupné zlepšení situace, a to s ohledem na očekávané ochlazení, ke kterému by mělo v nadcházejících dnech dojít. Současně většina vodních toků kulminuje. Pokud by se situace v nadcházejících dnech začala zhoršovat, opět se povodňová komise sejde a přijme případná opatření,“ uvedla hejtmanka s tím, že situaci v jednotlivých oblastech budou nyní řešit povodňové komise jednotlivých obcích s rozšířenou působností. Podle sdělení kraje byly už v pondělí večer svolány povodňové komise v Mladé Boleslavi, Brandýse nad Labem, Neratovicích, Benešově, Mnichově Hradišti a Nymburk. 

Ke svolání krajské povodňové komise dochází v případech, kdy je vyhlášen druhý nebo třetí SPA ve více profilech, když hladiny toků rostou, anebo jsou-li tyto podmínky splněny v některém ze sousedních krajů. Oba parametry byly splněny. V komisi zasedají zástupci krajského úřadu, hasičů, policie, armády, krajské hygienické stanice, krajské veterinární správy, hl. m. Prahy, Českého hydrometeorologického ústavu, Povodí Vltavy a Labe a další. Další zasedání Komise zatím není nutné, nicméně situaci kraj průběžně monitoruje a pokud bude potřeba, komise opět zasedne. 

Pracovní skupina krajské povodňové komise obeslala dotčené obce s rozšířenou působností s prosbou o informace týkající se svolání povodňových komisí a vyhlášených stupních povodňové aktivity. „Také je vyzvala k předání případných požadavků na krajskou komisi. Nicméně zatím všechny obce s rozšířenou působností situaci zvládají vlastními silami a žádná obec zatím nevznesla požadavky,“ dodává hejtmanka Pecková.

Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje na informovala, že kvůli vodě musely být uzavřeny některé komunikace. Navíc cestářům rozvodněné toky dělají starosti i na stavbách. Jako příklad uvedla opravu památkově chráněného mostu v Dobříši. „Za normálního stavu vyschlý Pilský potok v Dobříši, kde opravujeme památkově chráněný Karlův most, se rozlil do celé stavby," napsala KSÚS.