Právě takový námět na výlet v duchu tradice nabízí Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu. Neprohloupí však ani ten, kdo se vypraví kamkoli jinam – nebo se rozhodne pro účast v některém z organizovaných pochodů. „Nejproslulejší, pochod Praha-Prčice, se letos půjde již po pětapadesáté, a to 21. května. Novinkou je vyznačená dálková Stezka Středozemím, protínající naši zemi od severu k jihu,“ nabízí Dlouhá konkrétní podněty. Není ostatně ani nutné nachodit příslovečných sto jarních kilometrů. Tělo i mysl povzbudí každý výlet.

Historicky první vyznačené trasy

Vůbec první trasu, jež položila základ pozdější jedinečné sítě nabídek pro výletníky, vyznačilo tehdejší označovací družstvo ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. „Jako druhá byla vyznačena Cesta Vojty Náprstka na Berounsku, následovala trasa z Řevnic přes vrchol Babka až k poutnímu místu Skalka,“ připomněla Dlouhá počátky historie klubu turistů – a současně místa, která k výletům lákají i dnes.

Na jaře roku 2022 v zámeckém parku na Konopišti.
OBRAZEM: Park v Konopišti kvete, krásná rána tam ale návštěvníci neprožívají

Část původní trasy první stezky vysoko nad řekou Vltavou, zrekonstruované i s replikami tehdejšího značení (jde nezvykle široké značky a dřevěné směrovky), si lze projít v oblasti vodních nádrží Štěchovice a Slapy. Původně měla část cesty dvě varianty odlišující se délkou a náročností terénu, obě však byly značeny červenou barvou. „V současné době se za úchvatnými výhledy lze vydat na Naučnou stezku Svatojánské proudy. Začíná ve Štěchovicích poblíž soutoku Vltavy s Kocábou a vede po levém břehu řeky až do Třebenic,“ zve Dlouhá k výpravě za zážitky.

Jak druhá byla vyznačena Cesta Vojty Náprstka, nesoucí jméno cestovatele, etnografa (tehdy se říkalo národopisec) – a zakladatele Klubu českých turistů. Opět vedoucí výletníky terénem jako červená nit – a červeně značená i nyní. „Oblíbená trasa dodnes vede z Berouna přes Svatý Jan pod Skalou, Vysokou stráň a Bubovické vodopády až na královský hrad Karlštejn,“ připomněla Dlouhá.

Následek srážky se zvěří - ilustrační foto.
Bouračky se zvěří na středočeských silnicích: Je jich více než dříve

V pořadí třetí trasu vyznačil klub přes Brdskou vrchovinu: od Dobřichovic a Řevnic přes vrch Babka po Mníšek pod Brdy; k tamějšímu poutnímu areálu Skalka s pozoruhodnými barokními objekty. A dnes? „Trasa vede kolem řevnického lesního divadla po zelené turistické značce a lze si z ní udělat odbočku k vrcholu Babka, odkud se naskýtá výhled do okolí,“ nabízí Dlouhá konkrétní podněty.

Upozorňuje současně, že silnou tradici značení turistických tras dále rozvíjí projekt Via Czechia – podrobně popsaný systém důkladně zmapovaných dálkových tras. Nejnovější Stezka Středozemím spojuje sever a jih republiky. Do středních Čech v naznačeném směru vstupuje na Kokořínsku, další úseky procházejí dolním Povltavím, přes Prahu, středním Povltavím a Toulavou.

Pochodů je na výběr celá řada

Vedle individuálních výletů se ve středních Čechách těší oblibě i organizované pochody – k nimž patří i nejproslulejší dálkový pochod v České republice Praha–Prčice. Jeho historie sahá až do roku 1966 – a tradici dokázala narušit až pandemie koronaviru. Letošní ročník tradičně nabídne trasy různých délek včetně těch, jež jsou určeny speciálně pro dětské pochodníky, pro cyklisty nebo pro vozíčkáře. Nově však organizátoři trvají na předchozí registraci, bez níž účast nebude možná.

Vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu nicméně připomněl, že na výběr mají zájemci i řadu dalších pochodů. „Jmenoval bych například Pochod jarním Českým krasem. Letošní 48. ročník začíná a končí – jako tradičně – v Berouně. Již čtyřicet let lákají pěší turisty také pochody jako Krajem bitvy u Lipan, Pytláckými roklemi anebo Mělnický hrozen,“ nabídl Kulhánek několik tipů. „Většinu pochodů u nás pořádá Klub českých turistů – na jeho stránkách se tudíž zájemci dozvědí aktuální vypsané termíny i další potřebné informace,“ radí.