„Projděte se místy, kterými utíkal Mikeš poté, co babičce rozbil hrnek se smetanou,“ odkazuje kraj na twitteru na známý kocouří příběh z pera ilustrátora a spisovatele Josefa Lady i na mapku, kterou k němu připravil svazek obcí Ladův kraj, věnující se propagaci, podpoře cestovního ruchu a kultury. Mimochodem – pokud si to už z knížky nepamatujete přesně, zmiňovaná nehoda se smetanou se stala ve chvíli, kdy babička Ševcovic pekla lívance a pomáhající Mikeš jí nesl hrnek ze sklepa, jenže na na lávce nad strouhou ztratil rovnováhu; za způsobenou škodu se styděl tak moc, až se rozhodl, že uteče a nevrátí se dřív, než si ve světě vydělá tolik peněz, aby mohl koupit nový krajáč…

Cesta kocoura Mikeše představující místa, kde kocour chodící po dvou jako člověk, dokonce nosící boty, a nadto ještě mluvící lidskou řečí prožíval svá dobrodružství, nabízí celkem 12 zastavení s tabulemi přinášejícími citace z knížky i obrázky. Jednotlivé úseky lze poznávat v rámci krátkých procházek, celek ale umožní i delší výšlap: trasa měří dohromady 20 kilometrů. Je vhodná pro pěší putování i pro cyklisty – a pokud by třeba mladší účastníky výpravy rozbolely nohy, což je situace, jakou rodiny s dětmi z výletů dobře znají, pomůže autobus nebo vlak.

Na facebooku, kde krajský úřad doporučuje tuto cestu rodičům i prarodičům třeba právě pro výlet o tomto víkendu, nicméně vyjadřuje přesvědčení: větší potomci by mohli zvládnout i celou trasu z Hrusic do Říčan. Rovněž pro starší doprovod to prý bude zážitek: umožní zavzpomínat na příběhy svého dětství.