Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitel ze žehušické školy získal titul Zlatý Ámos

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Učitel Miroslav Procházka ze Základní školy Jana Václava Sticha-Punta v Žehušicích na Kutnohorsku získal titul Zlatý Ámos Středočeského kraje. Do každoroční celonárodní soutěže o nejsympatičtějšího učitele ho nominovali společně se svými rodiči žáci třetí třídy.

27.1.2017
SDÍLEJ:

Učitel ze žehušické školy získal titul Zlatý ÁmosFoto: Archiv Zlatého Ámose

On o tom ze začátku vůbec nevěděl. Byli to právě jeho žáci, kteří mu zároveň pomohli k vítězství. Pro krajské kolo si nacvičili scénku, ve které předvedli některé z vlastností svého pedagoga. Miroslav Procházka ji viděl až přímo na místě spolu s porotou.

Výsledek soutěže mluví jasně. Scénka se vydařila. Když pak Miroslav Procházka při vyhlašování zaslechl své jméno, nevěřil, že se to vše skutečně děje. „Nevěřil jsem svým uším. Nechápal jsem, že to jsem opravdu já," popsal oblíbený učitel své pocity. „Pak ale na základě obrovského jásání mých žáků a dvou maminek, které nás doprovázely, nastoupil pocit radosti a dojetí," dodal.

Nyní už se Miroslav Procházka připravuje na semifinále. To se uskuteční 1. března v zrcadlových sálech Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tam už sice vyrazí bez svých žáků, jejich pomoc ale opět bude potřebovat. Děti totiž musí své učitele do semifinále vybavit třemi věcmi, které dokládají jejich vzájemný vztah.

Semifinalisté je poté představí i s vlastním komentářem porotě. O jaké předměty se bude jednat, se musí Miroslav Procházka dozvědět nejpozději do začátku jarních prázdnin, aby se na své povídání měl dostatek času připravit.

Procházka: Scénka pro mě byla překvapením

Miroslav Procházka nebyl na začátku ze své nominace do soutěže Zlatý Ámos příliš nadšený. „Upřímně, udělalo se mi špatně," přiznává dnes s odstupem. 

Přihlásili vás do soutěže vaši žáci. Co vám proběhlo hlavou v prvopočátku, když jste se to dozvěděl?

Soutěž Zlatý Ámos trochu znám a bál jsem se, že se budu muset někde předvádět a vymýšlet scénky. Tento pocit ale převážilo vědomí toho, že je to od mých žáků a rodičů ta nejlepší odměna za mou práci. A i s povzbuzením od mé manželky jsem do toho šel.

Někteří vaši žáci byli účastníky obhajoby. Jaké to bylo být se „svými" dětmi na jednom pódiu?

Na regionální kolo mohli se mnou jet pouze 3 žáci. Za úkol měli obhájit, proč mě nominovali. Za pomoci rodičů vymysleli a před porotou pak zahráli scénku o mně. S námi všemi si pak porota povídala. Byla to velmi příjemná atmosféra a mí žáci byli skvělí.

Žáci museli předvést vaše vlastnosti. Byl jste překvapený? Poznal jste v nich sám sebe?

Pro mě byla celá scénka překvapením, protože jsem ji viděl na vlastní oči stejně jako porota až na soutěži. Byla vymyšlená skvěle a žáci ji zahráli perfektně. A byla opravdu o mně.

Děti měly na Zlatém Ámosovi trička s vaším příjmením. O těch jste věděl? Čí to byl nápad?

O tričkách jsem nevěděl. Stejně jako nominaci, scénku i trička vymysleli rodiče mých žáků.

Přesně 1. března vyrazíte na semifinále, kam vás děti musí vybavit třemi věcmi, které se vás týkají. Nemáte z toho strach?

Z toho strach nemám. Zatím nevím, co mě čeká. Spíš mě mrzí, že pojedu sám, bez žáků a rodičů.

Proč jste se stal zrovna učitelem?

Učím třináctý rok, z toho v Žehušicích jsem dvanáctým rokem. Učitelem jsem chtěl být odmala. Navíc velká část mých příbuzných bylo učiteli. I když během dospívání a studií na střední škole mám vystudovanou obchodní akademii to tak nevypadalo, tak díky naší paní ředitelce Yvettě Zemanové jsem mohl už před vysokou školou začít učit a po vysoké škole se vrátit do Žehušic.

Čtěte také: Zlatý Ámos trhá rekord, žáci přihlásili 78 učitelů

Autor: Diana Kovandová

27.1.2017
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení