To potvrzují také vyjádření na sociálních sítích: sdělují, že se Středočeský kraj alespoň takto symbolicky připojil k vyjádření solidarity všem občanům této země, kteří se ocitli pod tlakem.

Tyto praporce se před budovou krajského úřadu neobjevily poprvé. K vidění zde byly také třeba loni v srpnu, kdy si Ukrajina připomínala 30 let od získání nezávislosti na Sovětském svazu. Tehdy také představitelé Středočeského kraje potvrdili plány na rozvoj nové etapy vztahů s ukrajinskými partnery včetně kontaktů s tamními firmami, ale i s krajanskými spolky a sdruženími či organizování výměnných studentských pobytů.

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) také potvrdila, že stále zůstávají aktuální plány na možné zprostředkování léčby ukrajinských veteránů, zraněných v rámci tamních ozbrojených bojů na straně vládních jednotek, jež již dříve představila její předchůdkyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Loni v září se pak hejtmanka Pecková a středočeský radní pro oblast pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP 09) vydali na třídenní oficiální návštěvu Kyjevské oblasti, kde dál dojednávali možnosti spolupráce. Ta se tehdy pro takzvaně „mírovou“ dobu (což se v té době jevilo jako označení pro časy, kdy se koronavirová pandemie stane s definitivní platností minulostí) rýsovala nadějně v řadě oblastí: na úrovni kultury, školství i sportu, měst a obcí i podnikání či vědy a výzkumu.

Dnes, o pět měsíců později, se vzhledem k překotnému vývoji zejména v oblastech Doněcka a Luhanska rýsuje jediné: jedna velká nejistota. A vlády západních zemí doporučují svým občanům Ukrajinu neprodleně opustit.