Na twitteru o tom informovala Záchranná služba Asociace samaritánů ČR Praha-západ s tím, že tito pacienti potřebovali další péči. A s upřesněním, že pacientů s onemocněním dýchací soustavy, jimž se přivolaní záchranáři na místě věnovali, bylo více. „Celkem bylo řešeno 15 malých dětí,“ uvedli samaritáni.

Na odhalení příčin zdravotních obtíží, z čehož také vyplyne další postup, mají ukázat podrobnější vyšetření. Prvotní dojem zdravotníků záchranné služby naznačuje, že komplikace, jež se rozšířily zejména mezi dětmi, nemá na svědomí koronavirem vyvolávané onemocnění covid-19. Nejspíš by se mohlo jednat o souvislost s nachlazením během strastiplného putování z válkou zmítané Ukrajiny přes hranici s Evropskou unií až do nynějšího působiště v České republice.

Zatímco čtveřice pacientů se zřetelnějším poslechovým nálezem putovala k dalším vyšetřením, v jejichž rámci se zřejmě bude mimo jiné řešit možné podezření na zápal plic, u dalších běženců se onemocnění jevilo mírněji. Cizinci tak dostali doporučení, jaké léky na rýmu a kašel je vhodné pořídit v českých lékárnách.