„Jsem šťastný, že u nás v kraji vakcínu máme a hned, jak to bude možné, se nechám oočkovat také,“ ujistil Pavel Pavlík, krajský radní pro zdravotnictví a také zastupitel města Benešova.

Současně odmítl spekulace, že benešovská nemocnice je první v kraji proto, že právě on je z tohoto města. „Je to mnohem prostší. Benešovská nemocnice byla v době, kdy se o umístění vakcíny jednalo, jediná, která měla mrazáky schopné uchovávat očkovací látku při požadované teplotě -70 stupňů Celsia,“ vysvětlil.

Právě taková zařízení nyní už mají i další nemocnice zřizované krajem - v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a příští týden se k nim přidá i Příbram. Právě do těchto zařízení bude v dalších dnech vakcína z Benešova směřovat. Všechny tyto krajské zdravotnické ústavy začnou současně plnit funkci distribučních míst vakcíny společnosti Pfizer.

Už na Nový rok odpoledne si očkovací látku z Benešova přiveze Kolín. S vakcinací tam začnou hned následující den, tedy v sobotu 2. ledna. V pondělí 4. ledna ráno pak očkování proběhne i v nemocnicích v Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami.

Zařízením je ale vybavena i nemocnice v Hořovicích. Jakmile to umožní systém, bude i tato nemocnice přiřazena mezi distribuční centra. Z nich vakcína bude předávána dál.

Středočeský kraj se také už dohodl na způsobu přerozdělování počtu dávek pro jednotlivé okresy. Množství vakcíny tak bude dodáváno podle počtu obyvatel.

V současnosti podle Pavla Pavlíka Středočeský kraj zjišťuje, jaký je v domovech seniorů zájem o očkování a předpokládá, že je k vakcinaci vyzve po 7. lednu. Očkování v domovech seniorů by pak měly zajistit mobilní týmy.

Výzva kraje ale už v pondělí 4. ledna poletí prostřednictvím Sdružení praktických lékařů také k praktikům pro dospělé i k lékařům pro děti a dorost. Zpětnou vazbu o zájmu o očkování mezi zdravotníky bude mít kraj také přes Stomatologickou komoru od samotných dentistů.

„Podle toho pak budeme distribuovat počet dávek na jednotlivá očkovací centra,“ řekl Pavel Pavlík, radní Středočeského kraje pro zdravotnictví a připomněl ještě, že se kraj bez spolupráce s praktickými lékaři i specialisty z ambulancí při dalším masivním očkování veřejnosti neobejde. „Předpokládám však, že k tomu dojde až v okamžiku, kdy bude dostupná vakcína skladovatelná při běžné teplotě v obyčejné chladničce,“ dodal.

V krajských nemocnicích, stejně jako v dalších zařízeních, je situace horší než před Vánoci. O padesát procent proti období před svátky se podle Pavla Pavlíka zvýšil počet hospitalizovaných pacientů a den před Silvestrem jich byla v kraji zhruba tisícovka. „Počet práce neschopného personálu se zvýšil přibližně o třetinu,“ sdělil radní kraje.

S růstem nakažených nemocnice znovu „najely“ na krizový scénář. Opět tak odsouvají, kvůli „ušetření“ zdravotnického personálu i lůžek, neakutní operace.

„Nechceme, aby byla zatěžována více než je nutné, oddělení ARO a JIP,“ dodal Pavel Pavlík.