Vykrádání či narušení rodinných hrobek a hrobů je bezprostředně spojené s hanobením lidských ostatků a  došlo k němu i v berounském regionu. Otřesný případ se odehrál na městském hřbitově v Hostomicích. „Neznámý pachatel odsunul vrchní mramorovou krycí desku u čtyř hrobů ve staré části hostomického hřbitova.    Policisté obvodního oddělení Hořovice nyní prošetřují, zda nedošlo 
k narušení uložených lidských ostatků či škodě na majetku,“  uvedla k otřesnému případu mluvčí berounské policie Lenka Uriánková.

„Na našem hřbitově nemáme hrobníka ani správce. Takže není hlídaný. Pachatelé si vyhlédli čtyři hrobky, ve kterých jsou rakve volně uložené. O to víc je jejich čin otřesnější. A protože se do hrobek mohou pohřbívat i urny, je možné, že v nich hledali i měděné urny. Kromě nich mohli v hrobkách hledat šperky a zlaté zuby,“ poznamenal k hroznému činu starosta Hostomic Vít Šťáhlavský.

Co se z hrobek ztratilo  a zda-li pachatelé vnikli i do rakví, zatím nikdo neví. To  je předmětem policejního šetření.  „Když jsme na hřbitově byli, tak tam nebyly dotčené rodiny. Bez nich nemůže do narušených hrobek nikdo vstoupit. Ani policie. Takže nevíme, k čemu všemu uvnitř hrobek došlo,“ uvedl Vít Šťáhlavský.

Podle policie se tak pachatel či pachatelé dopustili trestného činu hanobení lidských ostatků a v případě, že se je policii nakonec podaří dopadnout, jim hrozí až dvouletý pobyt za vězeňskými mřížemi.

Častější bývají případy zjevného vandalství. Letos v lednu na hřbitově v Dublovicích na Příbramsku poškodili pachatelé sedm hrobů. V jednom případě vysypali i obsah urny. Loni v červnu bylo poškozeno kolem 30 hrobů na hřbitově v Rakovníku. Pachatelé v těchto případech zpravidla způsobí nízkou materiální škodu, morální je však nevyčíslitelná. (čtk, red)