VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční přání plní středočeská města celý rok

Střední Čechy – Adventní akce, besídky pro seniory nebo rekonstrukce. Vedení okresních měst ve Středočeském kraji se snaží plnit přání nejen o Vánocích. Pro své obyvatele se snaží zpříjemnit žití v jejich městech a také navodit vánoční atmosféru.

20.12.2013
SDÍLEJ:

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře.Foto: DENÍK/Michal Bílek

V Kladně pořádají každým rokem Vánoční strom splněných přání. „Jako každý rok i letos mohli zájemci na konci listopadu splnit přání některému z dětí z dětských domovů nebo se jen zaposlouchat se do krásných tónů jak vážné hudby, tak i klasických koled," řekl mluvčí Kladna Vilém Frček. Primátor Kladna Dan Jiránek posílá vánoční přání a PF, která byla vytvořená v chráněné dílně v letohrádku Vendula.

Rekonstrukce 
a opravy ve městě
Vedení radnice Kutné hory podporuje řadu akcí, spolky 
i organizace. „V závěru roku se do nových prostor v Trebišovské ulici, rekonstruovaných z prostředků města, přestěhoval klub Sluníčko, sloužící maminkám s handicapovanými dětmi," objasnil místostarosta Kutné Hory Jiří Franc. Rekonstrukcí prošel i dům pro seniory v ulici U Havírny a nově zateplili i Mateřskou školu v Benešově ulici.

„Hodnotným dárkem pro malínskou veřejnost je rekonstrukce bývalé sokolovny na kulturně sportovní zařízení. Malínští i kutnohorští občané tak dostali kulturní a sportovní stánek pro potěchu těla i duše," sdělil Jiří Franc. Místní se také mohou těšit na nový vánoční pohled od chrámu svaté Barbory. Do konce roku zmizí z památkové zóny nepěkný osmipatrový činžák ze šedesátých let.

V Mladé Boleslavi ocení hlavně děti pravidelné adventní akce pořádané městem, kde rozdávají různé dárečky. Pro seniory tradičně magistrát pořádá besídky ve všech domovech důchodců a domovech s pečovatelskou službou. „Organizace podporujeme po celý rok, což nám přijde smysluplnější, než jenom na Vánoce," vysvětlila mluvčí Mladé Boleslavi Hana Koišová.

Obyvatelům Příbrami se vedení radnice také snaží plnit nejrůznější přání po dobu celého roku. Staví a zateplují školky, vystavěli multifunkční hřiště pro děti a zavedli kurzy sebeobrany pro seniory. Zasazují se o rekonstrukce místních komunikací a náměstí, revitalizují zeleň a další.

„Vedení města by si přálo, aby se městu nadále dařilo 
v projektech, které přispívají ke zvelebení města, a tím pádem ke zlepšování podmínek pro život ve městě," uvedl mluvčí Příbrami Ondřej Šlechtický. Dalším jejich přáním je, aby se jim úspěšně dařilo snižovat procento kriminality. K tomu by jim měl na pomoci projekt prevence kriminality, který se od nového roku rozroste o další dílčí projekt.

Beroun splnil přání všem, kteří si chtěli protáhnout tělo a současně příjemně prožít advent. „Na náměstí jsme díky sponzorům vybudovali umělé kluziště, které je hojně navštěvované. Konají se u něj trhy, koncerty a další kulturní akce," osvětlila mluvčí Berouna Pavla Švédová.

Třebaže v poslední době přibývá elektronických novoročních přání a smsek, berounská radnice dodržuje tradici a každý rok rozesílá papírové novoročenky. „Letos ji máme opravdu netradiční. Vyráběla ji přímo paní starostka. Berounské PF je k nakousnutí, protože je totiž 
z perníku," nastínila Švédová. Tedy alespoň jeho předloha. Perníky v podobě berounských měšťanských domů a věží napekla a nazdobila sama starostka Šárka Endrlová.

„Pečení perníčků se věnuji už mnoho let, vlastně od dětství. Baví mě to a ráda u zdobení relaxuji. Jediné, co na to člověk potřebuje, je udělat si čas a nikam nespěchat" líčila Šárka Endrlová, která vždy před Vánoci napeče stovky perníkových andílků, rybiček, zvonků a dalších ozdob. Letos její perníkové výtvory dostali například i senioři z berounského a hostímského klubu důchodců.

V průběhu celého roku plní přání i v Rakovníku. „Pro nejmenší děti jsme přemístili a oplotili dětské hřiště u Mateřského centra Paleček a seniorům jsme zrekonstruovali čtyři byty v domě s pečovatelskou službou," nastínila mluvčí Rakovníka Alida Štulajterová. V kulturním centru pak zrenovovali parkety a jeviště divadla.

Vánočním přání vedení radnice je, aby stejně jako 
v letošním roce pokračovali 
v investicích ve městě. Jak 
v nových, tak v dokončování starých. „Rádi bychom byli také úspěšní při žádostech 
o dotace, jako tomu bylo doposud," dodala Štulajterová. Rakovnické PF má každý rok jinou podobu. Hlavním fotografickým motivem je letos pohled na budovu radnice se zasněženým vánočním stromem.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

20.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bojovník v Muay Thai Bernard Plavec.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

V Drahlíně se volit jezdilo i na kole.
124

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení