Od pátku až do úterního státního svátku zve kutnohorská římskokatolická farnost k návštěvě chrámu sv. Barbory, upozorňuje Linda Dlouhá z krajské turistické centrály. V jeho kapli sv. Václava bude od 24. do 28. září vystavena jedna z mnoha kopií staroboleslavského Palladia – a v tomto případě jde o exemplář, který byl v roce 1708 vyroben právě pro tuto ochozovou kapli, kde také byl původně umístěn.

Palladium země české je milostný obraz Madony s dítětem, poměrně nevelký kovový reliéf uchovávaný poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, jemuž čeští katolíci připisují schopnost usměrnit modlitby k ochraně českých zemí. Podle tradice byli prvními držiteli sv. Ludmila a její vnuk sv. Václav.

Právě sv. Václava si leckde nebudou připomínat jen v den jeho úterního svátku, ale už o víkendu. Na sobotní svatováclavské slavnosti zve Dlouhá opět do Kutné Hory – a také do Vysoké nedaleko Mělníka. „V Kutné Hoře proběhnou ve znamení lidové veselice s folkovou, country a moderní hudbou, uskuteční se řemeslné trhy a ochutnávka vín. Ve Vysoké je připravena hudba, zábava nejen pro děti, řemeslné stánky, tvořivé dílny, projížďky na oslíkovi a koni, komentované prohlídky a mnoho dalšího,“ shrnula nabídku.

Rovněž pozvánek k sobotním výletům za vínem nabízí hned několik. Třeba v obci Lány zve do prostor Muzea T. G. Masaryka, kde se uskuteční festival (Ne)vinné Lány – se zaměřením na šumivá vína. „Vínem ožije i zámek v Nelahozevsi, kde budou mít návštěvníci příležitost ochutnat burčák a vína z Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem,“ určuje Dlouhá také jiný směr.

S dodatkem, že atmosféru slavností vína a babího léta navodí živá hudba – a chybět nebudou aktivity pro celou rodinu. A do třetice je tu Kutné Hora, tentokrát tamní klášter sv. Voršily: s výstavou vín od českých vinařů a neřízenou degustací.

Kolínská řepařská drážka nabídne v sobotu i v neděli Řepánkovy slavnosti se svezením vlaky taženými parní lokomotivou, z nichž některé mohou i přepadnout kovbojové na koních. Dalšími atrakcemi jsou občerstvení – včetně sladkých kynutých řepánků, plněných cukrovou řepou a mákem – nebo zábava pro děti i se skákacím hradem ve stanici Býchory. Zahraje kapela Trampoty.

V neděli se pak lze vypravit do Libčic nad Vltavou, kde se odpoledne uskuteční již tradiční hudební festival Libčická Hašlerka – k poctě písničkáře Karla Hašlera. Posluchače potěší Strahovanka, Staročeští Pardálové a Frajeři z galerky; nebudou chybět taneční čísla v podání úholičských seniorek, který se označují jako Ú-holky, pozdní sběr – a vystoupí také zpěvák, bavič a imitátor Vladimír Hron. Libčické Hašlerce předcházejí na sokolském hřišti dopolední farmářské trhy.