Řada krajských muzeí i galerie chystají speciální programy pro návštěvníky všeho věku, navíc často se vstupným zdarma nebo za symbolickou cenu, připomněla Linda Dlouhá z krajské turistické centrály. Přičemž vypočítává, které instituce se zapojují: České muzeum stříbra v Kutné Hoře, Hornické muzeum Příbram, Muzeum Mladoboleslavska, Muzeum Podblanicka, dále regionální muzea v Mělníce, Jílovém u Prahy a Kolíně, berounské Muzeum Českého krasu, Oblastní muzeum Praha východ, Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, Muzeum T.G.M. Rakovník i tamní Rabasova galerie, Galerie Středočeského kraje GASK v Kutné Hoře i památníky Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše a Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami.

Zajímavými prázdninovými lákadly jsou akce, jež nabízejí zámek Loučeň na Nymbursku a HistoryPark pod Řípem od středy až do neděle. Loučeňský zámek, jehož průvodci se promění v členy knížecí rodiny Thurn-Taxisů, připravil Čokoládové podzimní prázdniny – seznámení s historií čokolády i s ochutnávkou těch nejlepších kousků z Královské čokolády. HistoryPark Ledčice na Mělnicku nabízí program plný takových aktivit jako jsou vykopávky, experimentování, keramická dílna či lukostřelba. O čtvrtečním státním svátku také bude k vidění představení loutkového divadla Bílá kočička, které se hraje od 11 a od 14 hodin.

Z četných akcí chystaných na čtvrtek k připomenutí 103. výročí vzniku samostatného československého státu vybírá Dlouhá Poctu tradicím první republiky na hradě Křivoklát. „Proběhne slavnostní akt a poté sázení vzpomínkové růže. Zahrají k tomu kapely Kamarádi staré řeky a Epydemye,“ připomněla. S dodatkem, že přístupná bude i hradní expozice.

Rovněž na čtvrtek zve také do Průhonic, kde se od deváté dopolední do třetí hodiny po poledni uskuteční na Květnovém náměstí podzimní jarmark. Místní obyvatelé i návštěvníci obce se mohou těšit na farmářské produkty, řemeslné výrobky i s ukázkami řemesel, dětské dílničky – a samozřejmě i na rozmanité občerstvení. V neděli od 17. hodiny pak Květnové náměstí ožije lampionovým průvodem.

Podzimní slavnosti bude v Kladně patřit nedělní odpoledne, kdy dojde na představení svátků a tradic podzimního období v různých koutech světa – například zámecká zahrada v rámci dýňové stezky přiblíží nejen Dušičky, ale také představí Día de Muertos, Halloween a Samhain. „Na účastníky čeká odpoledne plné světel a tmy, zábavy i zamyšlení, hudby i ticha, útlumu i barev. Bude se tvořit, tančit a mlsat, uctí se předkové a blízcí,“ poznamenala Dlouhá. Od 18. hodiny se pak chystá průvod světel centrem města.